1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak nie wydać dużo na Wszystkich Świętych?
obrazek wpisu

Jak nie wydać dużo na Wszystkich Świętych?

obrazek autora

27.10.2021

Obserwując ceny w sklepach łatwo zauważyć, że wiele produktów kosztuje więcej niż rok temu. Czy da się coś zrobić, aby Święto Zmarłych pozostało czasem wspominania bliskich i nie było powodem do stresu z uwagi na związane z nim wydatki?

Tak, jest kilka sposobów. Większość z nich jest tak prosta, że nie wymaga więcej wysiłku, niż tradycyjne wyjście do sklepu czy na bazar. Oto one! 

Jak zaoszczędzić na zniczach?

Można oszczędzić na zniczach, wykorzystując te zeszłoroczne. W większości przypadków szklane obudowy po jednym sezonie wciąż są w bardzo dobrym stanie. Najczęściej wystarczy je porządnie umyć i będą prezentować się świetnie.

Za zniczami można rozejrzeć się też w okolicy samego cmentarza. Przy wielu z nich ustawione są specjalne regały, na których można zostawiać niepotrzebne, ale wciąż ładne znicze. Każdy, komu mogą się przydać, może je zabrać.

Do zniczy „z odzysku” wystarczy dokupić wkłady. Jeśli masz do przybrania wiele grobów, nie kupuj wkładów pojedynczo. Rozejrzyj się za wielopakiem, ale zanim go kupisz, policz cenę jednostkową. Choć wielopaki często rzeczywiście opłacają się bardziej, czasami bywają też pułapką na kupujących, którzy nie sprawdzają cen.

W super- i hipermarketach można znaleźć obecnie wiele ofert. Aby mieć jak najlepsze rozeznanie w cenach, opłaca się porównać gazetki poszczególnych sklepów. Z Moją Gazetką to zadanie będzie proste i szybkie!

Jak zaoszczędzić na kwiatach i stroikach?

Przede wszystkim warto zrezygnować ze sztucznych kwiatów. Nie są ekologiczne i wbrew pozorom wcale nie pozostają ładne dłużej niż żywe. Szybko płowieją, osadza się na nich kurz i w takim stanie bynajmniej nie są ozdobą nagrobka.

Zdecydowanie lepszym wyborem będą żywe kwiaty w doniczce. Chryzantemy utrzymują kwiaty nawet po przymrozkach, a gdy je zrzucą, wcale nie trzeba ich wyrzucać. Wystarczy przenieść je np. do piwnicy lub garażu, a na wiosnę odrosną i kolejnej jesieni znów będą gotowe, by zanieść je na cmentarz.

Stroik na Święto Zmarłych można też zrobić samodzielnie. Jeśli masz w ogrodzie lub na działce drzewa, krzewy i trawy, możesz zrobić z nich naprawdę imponującą ozdobę. Wystarczy dokupić do nich kilka kwiatów — świeżych lub suszonych, dodać jesienne liście, minidynię albo inne, naturalne ozdoby. Na YouTube i blogach internetowych znajdziesz mnóstwo poradników i instrukcji krok po kroku.

Pamiętaj tylko, że nie wolno zrywać gałęzi z dzikorosnących drzew i krzewów.