1. Strona główna
  2. Blog
  3. Wiosna w ogrodzie? To już!
obrazek wpisu

Wiosna w ogrodzie? To już!

obrazek autora

21.02.2024

Jest jeszcze luty i może się wydawać, że do wiosny daleko. Jednak to właśnie czas, gdy warto przystąpić do pierwszych prac w ogrodzie, a także iść na pierwsze ogrodnicze zakupy!

Przeczytaj, czym warto się zainteresować na początku sezonu ogrodowego i jak zorganizować sobie pracę, by były czystą przyjemnością.

Zakup sadzonek i nasion

Koniec lutego to dobry czas, aby zacząć wysiewać nasiona, które będą kiełkować w domu lub innym ogrzewanym pomieszczeniu. Po wykiełkowaniu możesz zrobić z nich rozsady, a  gdy temperatura na zewnątrz stanie się bardziej przyjazna, wysadzić je do gruntu lub tunelu.

Może kupić także większe sadzonki, jednak część z nich będzie trzeba potrzymać jeszcze przez jakiś czas w ciepłym miejscu.

Wyjątkiem są liczne krzewy i drzewka, które  można wysadzić do gruntu już w marcu — jeżyny, borówki, morele, porzeczki, jabłonie czy grusze. Wśród roślin ozdobnych do wysadzenia w marcu znajdują się m.in. róże, bukszpan czy cebulki żonkili i hiacyntów.

Nasiona, cebulki i sadzonki kupisz zarówno w sklepach remontowo-ogrodniczych, jak i w supermarketach, podczas codziennych zakupów.

Planując pierwsze prace ogrodowe, zaopatrz się również w niezbędne akcesoria. Grabki, łopatki, podłoża czy rękawice ogrodowe warto mieć przygotowane wcześniej. A dla przyjemności dokupić trochę kolorowych doniczek!

Prace porządkowe w ogrodzie

W pierwsze ciepłe dni dobrze zrobić porządek w ogrodzie, żeby późniejsze prace były łatwiejsze. Zgrab stare liście, zetnij zwiędłe trawy, napraw elementy, które zepsuły się przez jesień i zimę.

W poszukiwaniu potrzebnych narzędzi zajrzyj nie tylko do OBI czy Jysk, ale też do pobliskiego supermarketu. Nawet w Biedronce czy Lidlu znajdziesz już sekatory, grabki, ale też elektronarzędzia i akumulatory do nich.

Luty to też dobry czas na zakup mebli ogrodowych. Przed sezonem co prawda wybór jest mniejszy, jednak łatwiej upolować prawdziwe okazje. Warto zajrzeć np. do sklepu internetowego LIDL.

Koniec zimy to czas na organizację

Jeżeli teraz dobrze zorganizujesz swoje ogrodowe sprzęty, przez cały rok będzie Ci łatwiej pracować w ogrodzie. Koniec z szukaniem doniczek czy grabek, które odłożyłaś nie wiadomo gdzie.

Jeśli masz zamiar dopiero założyć swój ogród lub do tej pory trzymałaś wszystko poupychane w różnych miejscach, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na podwórku małego domku na narzędzia — zwłaszcza jeśli nie masz zbyt wiele miejsca w garażu. Zmieścisz w nim kosiarkę, grabie, łopatę, worki z ziemią, butelki z nawozami oraz wiele mniejszych i większych akcesoriów.

W miejscu, gdzie przechowujesz wszystkie swoje ogrodnicze sprzęty, warto zadbać o porządek. Rzeczy przydatne w bieżącym sezonie trzymać na wierzchu, a te, które nie będą na razie potrzebne, schować głębiej. Pomogą w tym różnego rodzaju pudła i pojemniki. Najlepiej wybrać te plastikowe, bo są odporne na brud i wilgoć.

Pudełek do przechowywania nie musisz szukać stricte na dziale ogrodniczym. Zajrzyj do pobliskiego supermarketu czy sklepów podobnych do Pepco i Action. To, czego szukasz, może czekać na działach kuchennym, dziecięcym czy meblowym.