1. Strona główna
 2. Blog
 3. Polacy nie lubią oszczędzać na zakupach?!
obrazek wpisu

Polacy nie lubią oszczędzać na zakupach?!

obrazek autora

Iwona Karczmarczyk

9 września 2021

The Smart Shopper Index 2021 to raport, który ocenia poziom oszczędności obywateli poszczególnych państw. Okazuje się, że nawyki zakupowe Polaków nie sprzyjają oszczędzaniu pieniędzy — wydajemy je bez namysłu i nie zwracamy uwagi na promocje. Oczywiście statystycznie.

Polacy ostatni w raporcie The Smart Shopper Index 2021

Badacze przyjrzeli się mieszkańcom 25 krajów OECD — Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Pod uwagę wzięli następujące czynniki:

 • Oszczędności gospodarstw domowych
 • Zadłużenie gospodarstw domowych
 • Rozważania dotyczące zakupów 
 • Ogólne wydatki w stosunku do kosztów życia 
 • Wydatki na żywność w stosunku do kosztów życia

Polska zajęła w rankingu ostatnie miejsce pod względem smart shoppingu. Najważniejsze wnioski na temat Polski, jakie płyną z badania, to:

 • Tylko 61% Polaków dokładnie rozważa swoje zakupy — to najniższy wynik wśród wszystkich analizowanych państw
 • Polacy rzadko szukają promocji w sieci
 • Polacy oszczędzają zaledwie 1% swoich dochodów
 • Mają też stosunkowo niski poziom zadłużenia — 62%

Na jakich zakupach najczęściej oszczędzamy?

Okazuje się, że najczęściej szukamy promocji na ubrania, obuwie i produkty lifestyle’owe. Wśród najczęstszych wyników wyszukiwania znalazły się promocje z Zalando, Eobuwie i AliExpress.

Ponoć nie interesują nas specjalnie promocje z branż automoto, rozrywka, erotyka, gry, zdrowie, sport i fitness czy podróże.

Więcej o badaniu i jego metodologii przeczytasz tutaj: https://www.bravokupony.pl/smart-shopper-index 

Użytkownicy Mojej Gazetki a „statystyczni” Polacy

Od średniej pokazanej w badaniu The Smart Shopper Index 2021 z pewnością odstają użytkownicy i użytkowniczki aplikacji Moja Gazetka.

Z ostatniego badania preferencji zakupowych, które przeprowadziliśmy wśród osób korzystających z naszej aplikacji, wynika, że Polki i Polacy lubią oszczędzać.

Gazetki promocyjne regularnie przegląda ponad 85% badanych, z czego ponad połowa robi to przed prawie każdym wyjściem na zakupy.

Cały nasz raport oraz informacje o metodologii badania znajdziesz tutaj: https://mojagazetka.com/jak-polacy-robili-zakupy-w-pandemii/