1. Strona główna
 2. Blog
 3. Polacy nie lubią oszczędzać na zakupach?!
obrazek wpisu

Polacy nie lubią oszczędzać na zakupach?!

obrazek autora

09.09.2021

The Smart Shopper Index 2021 to raport, który ocenia poziom oszczędności obywateli poszczególnych państw. Okazuje się, że nawyki zakupowe Polaków nie sprzyjają oszczędzaniu pieniędzy — wydajemy je bez namysłu i nie zwracamy uwagi na promocje. Oczywiście statystycznie.

Polacy ostatni w raporcie The Smart Shopper Index 2021

Badacze przyjrzeli się mieszkańcom 25 krajów OECD — Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Pod uwagę wzięli następujące czynniki:

 • Oszczędności gospodarstw domowych
 • Zadłużenie gospodarstw domowych
 • Rozważania dotyczące zakupów 
 • Ogólne wydatki w stosunku do kosztów życia 
 • Wydatki na żywność w stosunku do kosztów życia

Polska zajęła w rankingu ostatnie miejsce pod względem smart shoppingu. Najważniejsze wnioski na temat Polski, jakie płyną z badania, to:

 • Tylko 61% Polaków dokładnie rozważa swoje zakupy — to najniższy wynik wśród wszystkich analizowanych państw
 • Polacy rzadko szukają promocji w sieci
 • Polacy oszczędzają zaledwie 1% swoich dochodów
 • Mają też stosunkowo niski poziom zadłużenia — 62%

Na jakich zakupach najczęściej oszczędzamy?

Okazuje się, że najczęściej szukamy promocji na ubrania, obuwie i produkty lifestyle’owe. Wśród najczęstszych wyników wyszukiwania znalazły się promocje z Zalando, Eobuwie i AliExpress.

Ponoć nie interesują nas specjalnie promocje z branż automoto, rozrywka, erotyka, gry, zdrowie, sport i fitness czy podróże.

Więcej o badaniu i jego metodologii przeczytasz tutaj: https://www.bravokupony.pl/smart-shopper-index 

Użytkownicy Mojej Gazetki a „statystyczni” Polacy

Od średniej pokazanej w badaniu The Smart Shopper Index 2021 z pewnością odstają użytkownicy i użytkowniczki aplikacji Moja Gazetka.

Z ostatniego badania preferencji zakupowych, które przeprowadziliśmy wśród osób korzystających z naszej aplikacji, wynika, że Polki i Polacy lubią oszczędzać.

Gazetki promocyjne regularnie przegląda ponad 85% badanych, z czego ponad połowa robi to przed prawie każdym wyjściem na zakupy.

Cały nasz raport oraz informacje o metodologii badania znajdziesz tutaj: https://mojagazetka.com/jak-polacy-robili-zakupy-w-pandemii/