1. Strona główna
  2. Blog
  3. Pomysły na prezenty dla dziecka w każdym wieku
obrazek wpisu

Pomysły na prezenty dla dziecka w każdym wieku

obrazek autora

25.05.2023

Dzień Dziecka już za pasem, ale czy na pewno każdy kupił odpowiedni prezent? Jeśli chcesz sprawić radość maluchowi, kup prezent, który trafi w jego gust. Poniżej wyjaśniamy, jak taki prezent wybrać i czym kierować się podczas zakupów.

Prezent dla dziecka, które ma mniej niż rok

Maluchy, które mają około roku, chętnie wykorzystują do zabawy swoje nowo nabyte umiejętności, czyli raczkowanie i chodzenie. Warto więc kupić takiemu dziecku zabawki, które może pchać lub ciągnąć.

Drugim odpowiednim wyborem będą zabawki manipulacyjne, których elementy można przekładać, obracać, przesuwać, zapinać, odpinać, zamykać, otwierać itp.

Prezent dla 2-latka

Większość wymienionych wyżej prezentów ucieszy także 2-latki. Dodatkowo, w prezencie dla dziecka w tym wieku można rozejrzeć się za książeczkami do ćwiczenia spostrzegawczości.

Przykładowe oferty z Mojej Gazetki

Prezent dla 3-latka

3 lata to wiek, gdy dziecko coraz sprawniej posługuje się własnymi rękami, dlatego warto to wspierać poprzez zabawę.

Dobrym wyborem będą m.in. sortery, zabawki do nawlekania, foremki do zabawy w piasku, zabawki do przesypywania i przelewania itp.

Prezent dla przedszkolaka

Młodsze przedszkolaki, czyli dzieci w wieku 3-4 lat, zaczynają świadomie tworzyć różne konstrukcje, a także bawić się „w coś” – w dom, w sklep, w superbohaterów itp.

Świetnym pomysłem na prezent w tym wieku będą więc różnego rodzaju klocki i inne zabawki przeznaczone do budowania.

Świetnie sprawdzą się też wszelkiego rodzaju zabawki, które przydadzą się do zabawy w odgrywanie ról z codziennego życia dorosłych – koszyk na zakupy, naczynia, żelazko, narzędzia, zestaw małego lekarza, sklepikarza itp.

W wieku 5-6 lat przedszkolaki zaczynają lepiej rozumieć polecenia i reguły, dlatego to dobry czas na rozpoczęcie przygody z prostymi grami planszowymi.

Przykładowe oferty z Mojej Gazetki

5- i 6-latki uwielbiają też wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną, więc jako prezent warto rozważyć hulajnogę, piłkę, trampolinę itp.

Wiek późnoprzedszkolny to także moment szybkiego rozwoju dziecięcej kreatywności, zatem ciekawym prezentem będą akcesoria, które wspierają pomysłowość i twórczość malucha – ciastolina, farby, grube flamastry, koniecznie w zestawie z niekończącą się rolką papieru.

Prezent dla małego ucznia

Młody uczeń potrafi już czytać, więc jako prezent warto kupić książeczki napisane prostym językiem i krótkimi zdaniami.

Świetnym wyborem wciąż będą zabawki kreatywne, jednak można wybrać te nieco trudniejsze niż dla przedszkolaka. Tu wybór jest naprawdę imponujący, bo można kupić puzzle i inne układanki, gry planszowe, akcesoria plastyczne, zestawy do tworzenia biżuterii czy obrazków z kolorowego piasku itp.

Przykładowe oferty z Mojej Gazetki

Prezent dla każdego dziecka

Nie istnieje prezent, który spodoba się każdemu dziecku bez wyjątku. Są jednak uniwersalne zasady, które pomogą kupić trafiony prezent każdemu maluchowi.

Po pierwsze, kupuj prezent adekwatny do wieku. Dzieci rozwijają się niezwykle szybko i np. prezent dla mniej niż rocznego dziecka raczej nie zainteresuje 2-latka.

Po drugie, zawsze weź pod uwagę preferencje i charakter malucha. Jeśli dziecko aktualnie uwielbia koniki, nie kupuj mu dinozaura. Jeśli nie interesuje go zabawka teoretycznie typowa dla jego wieku, też mu jej nie kupuj, bo zwyczajnie nie będzie się nią bawić.

Po trzecie, zwracaj uwagę na jakość wykonania i certyfikaty. Lepiej kupić mniejszy prezent, a bezpieczny. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule: https://mojagazetka.com/blog/bezpieczne-zabawki-na-prezent 

Po czwarte, jeśli nie masz pewności, zawsze możesz zapytać rodziców dziecka lub obsługę sklepu.