1. Strona główna
  2. Blog
  3. Programy lojalnościowe w supermarketach
obrazek wpisu

Programy lojalnościowe w supermarketach

obrazek autora

01.03.2019

Niskie ceny i atrakcyjne produkty to nie jedyne sposoby walki o klientów, jakie stosują supermarkety. Wiele z nich, poza interesującymi ofertami, kusi również programami lojalnościowymi. Co można dzięki nim zyskać? Czy to się w ogóle opłaca? Zobaczmy!

Biedronka – Moja Biedronka

Posiadacze karty Moja Biedronka mogą liczyć na szereg benefitów.

Po pierwsze, otrzymują więcej punktów za zakupy. Ich liczba uzależniona jest od wydanej kwoty oraz kupowanych produktów. W przeciwieństwie do standardowych programów tego rodzaju, punkty te można zbierać przez stosunkowo krótki czas w ramach konkretnej akcji. Z kartą można zebrać ich dużo więcej, zwiększając szansę na zdążenie przed zakończeniem promocji. Najpopularniejszym przykładem są punkty w postaci naklejek, których 60 sztuk uprawniało do odbioru maskotek Świeżaków lub Słodziaków.

Po drugie, karta Moja Biedronka umożliwia korzystanie ze specjalnych promocji. Dodatkowe rabaty przy zakupie kilku sztuk, zniżki i gratisy można spotkać w sieci każdego tygodnia. By z nich skorzystać, często wystarczy jedynie posiadać kartę, choć czasami musi być ona dodatkowo zarejestrowana.

Kaufland – program Payback

Program Kauflandu jest bardzo prosty, a przy tym atrakcyjny zwłaszcza dla stałych klientów. Sieć daje bowiem możliwość zbierania punktów, którymi w późniejszym czasie można płacić za zakupy lub wymieniać na nagrody rzeczowe.

Program Payback w Kauflandzie oferuje 1 punkt za każde wydane 3 złote. Ich liczbę można jeszcze zwiększyć, korzystając z kuponów otrzymywanych wraz z paragonem, pobranych ze strony internetowej lub dostępnych w aplikacji Kaufland.

Lidl – Lidl Plus

Bardzo możliwe, że fani Lidla również będą mogli cieszyć się programem lojalnościowych. Oferta Lidl Plus jest właśnie testowana na polskim rynku – na razie jedynie wśród pracowników, jednak już wiosną ma zostać udostępniona klientom sieci.

Nie wiadomo, czy w ramach programu klienci będą musieli wyrobić sobie – często kolejną – kartę na punkty. Natomiast pewne jest, że otrzymają specjalną aplikację, w której znajdą kupony i informacje o wyjątkowych ofertach. Taki system sprawdził się już na zachodzie – z powodzeniem korzystają z niego Niemcy, Austriacy i Duńczycy.

Tesco – Tesco Clubcard

Program Tesco Clubcard także polega na zbieraniu punktów. Za każde wydane 2 zł na karcie pojawia się 1 punkt. Punkty te automatycznie przeliczane są na bony, którymi można zapłacić za kolejne zakupy. Co więcej, członkowie programu Tesco Clubcard mogą liczyć także na kupony, które pozwalają kupować wybrane produkty w niższych cenach.

Program działa zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i podczas zakupów online.

Carrefour – Karta Rodzinka, Karta Seniora

Carrefour oferuje swoim klientom aż dwa programy lojalnościowe.

Pierwszy z nich – Karta Rodzinka – to klasyczny program oparty o zbieranie punktów. Za każde wydane 10 zł można otrzymać 3 punkty. Po uzbieraniu 600, automatycznie zamieniane są na kupon o wartości 10 zł. Kupony za punkty z plastikowej karty drukowane są wraz z paragonem, natomiast za punkty zbierane w aplikacji dostępne są w jej odpowiedniej zakładce. Posiadacze tej karty mogą też kupować taniej oznaczone produkty promocyjne.

Karta Seniora skierowana jest do osób powyżej 60 roku życia. Główną zaletą udziału w programie jest możliwość otrzymania kuponu o wartości do 10% ceny zakupów, do wykorzystania podczas kolejnej wizyty w sklepie. A korzystając z programu za pośrednictwem aplikacji mobilnej można liczyć na dodatkowe rabaty.

Auchan – Skarbonka

Korzystając z karty lojalnościowej Skarbonka, można przede wszystkim zbierać pieniądze do wykorzystania podczas kolejnych zakupów. Wadą programu jest jednak to, że nie wszystkie produkty objęte są bonifikatą – złotówki na karcie pojawiają się jedynie dzięki kupowaniu wybranego asortymentu. Zwracane kwoty są różne – często jest to 10%, 20%, 30% lub kilka złotych.

Dodatkową zaletą programu jest możliwość bezterminowego prawa do zwrotu zakupionych produktów – pod warunkiem, że nie będą używane.

Piotr i Paweł – Po2jamy Rabaty (Podwajamy Rabaty)

Sprytny program lojalnościowy wymyślili przedstawiciele sieci Piotr i Paweł. Dla jego uczestników wyjściowa cena produktu obniżana jest o 25% środkami zebranymi na niej za wcześniejsze zakupy, a do tego jest powiększany o kolejne 25% wartości produktu. W efekcie klient płaci tylko 50% pierwotnej ceny.

W programie jest jednak kruczek – rabatowi podlegają tylko produkty z aktualnego Katalogu Produktów za 50% ceny.

Z badań przeprowadzanych wśród konsumentów wynika, że Polacy coraz chętniej korzystają z programów lojalnościowych. Wiele raportów mówi, że jest to przynajmniej 20% społeczeństwa!

Programy te mają wiele zalet, których największą niezaprzeczalnie jest oszczędność. Wadą może być jednak stale rosnąca liczba plastikowych kart, które przestają mieścić się w portfelu. Problem można jednak łatwo rozwiązać, dodając swoje karty do zakładki w naszej aplikacji. Wszystkie będą zawsze pod ręką! Zobacz też, jak można zaoszczędzić dzięki programom lojalnościowym w drogeriach.