1. Strona główna
  2. Blog
  3. Coraz więcej zamienników mięsa w polskich sklepach — przegląd produktów
obrazek wpisu

Coraz więcej zamienników mięsa w polskich sklepach — przegląd produktów

obrazek autora

03.09.2021

Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że w 2018 r. przeciętne spożycie mięsa na jedną osobę wyniosło w Polsce 62,4 kg. W 2019 roku było to już 61 kg. Szacuje się, ze w 2020 roku wyniosło 79 kg.

Zmiany są stopniowe, ale zauważalne i nic nie zapowiada odwrotu. Specjaliści są zdania, że spożycie mięsa będzie stale spadać. Producenci zamienników mięsa wykorzystują rosnący trend, wprowadzając na rynek coraz to nowe produkty.

O tym, że roślinne produkty podbijają supermarketu, pisaliśmy tutaj: https://mojagazetka.com/weganskie-produkty-w-popularnych-sklepach/

I właśnie przegląd części z tych produktów przygotowaliśmy dla Was w dzisiejszym artykule. Opisaliśmy kilka tych popularnych, ale zachęcamy Was też do testów na własną rękę, bo jest w czym wybierać!

Bezmięsne wędliny i nie tylko

BezMięsny na początku miał być niewielkim sklepem stacjonarnym. Stał się jednak znaczącym graczem na rynku zamienników wędlin, sprzedając swoje produkty online i dystrybuując je w znanych sieciach handlowych.

BezMięsne produkty to głównie wędliny i kiełbaski, m.in. pepperoni, wędlina czosnkowa i ziołowa, boczek, kabanosy, kiełbaski włoskie, hiszpańskie, curry i wiele innych.

Produkty BezMięsny dostępne są m.in. w sklepach Auchan, Carrefour, Kaufland.

Kiełbaski, mielone i kebab

Dobra Kaloria to marka, która weszła na polski rynek z ofertą odżywczych batoników z dobrym składem. Szybko jednak poszerzyła swoje portfolio o niemięsne produkty, które konsumenci chwalą za wyjątkowy smak.

Dobra Kaloria oferuje m.in. kiełbaski, niemięso mielone, niemięso kebab,  burgery, klopsy.

Produkty Dobra Kaloria dostępne są m.in. w sklepach Aldi, Auchan, Carrefour, Frisco, Intermarche, Kaufland, Lidl, Makro, Netto, PoloMarket, Tesco i Żabka.

Nie-mięso jak mięso

Beyond Burger przez długi czas był marzeniem wielu — było o nim głośno, ale nie był dostępny w Polsce. Od jakiegoś czasu jest już jednak obecny na sklepowych półkach i w restauracjach.

Czemu Beyond Meat jest tak wyjątkowe? Burger z tego niemięsa jest soczysty, a smakiem przypomina tradycyjnego wołowego burgera. Proces produkcji został opracowany tak, aby nadawać niemięsu Beyond włóknistą strukturę mięsa zwierzęcego. Do tego Beyond Burger zawiera więcej białka niż burger mięsny.

Produkty Beyond Meat dostępne są m.in. w sklepach Kaufland i Makro. 

Marki własne nie pozostają w tyle

Sklepy sieciowe nie chcą pozostawać w tyle. Odpowiedzią na zmiany w upodobaniach konsumentów jest wegańska oferta marek własnych, która już dawno wykracza daleko poza tofu i kotlety sojowe.

W ofercie Go Vege — marki własnej Biedronki — znajdziemy duży wybór kiełbasek, w tym kaszanki, parówki i opcje na grilla, roślinne wędliny z czarnuszką lub pistacjami, burgery oraz klopsy.

IKEA, która słynie ze swoich klopsików i hot dogów, również wprowadziła roślinne zamienniki mięsa. Do wyboru mamy więc hot doga oraz klopsy o mocno warzywnym smaku, oraz klopsiki z białka grochowego, które trudno odróżnić od tych mięsnych.

Z kolei w sklepach Żabka warto spróbować Weggera oraz gotowych dań marki własnej Plant Hunter.

Prawdziwe mięso, ale bez hodowli zwierząt

Istnieją też rozwiązania, które idą o krok dalej i chcą zaoferować konsumentom prawdziwe mięso, które nie wymaga zabijania zwierząt. Sztuczne mięso powstaje m.in. w Państwowym Instytucie Badawczym w podkrakowskich Balicach.

Tradycyjna, masowa produkcja mięsa jest szkodliwa dla środowiska. Budzi też dużo wątpliwości moralnych w temacie traktowania zwierząt hodowlanych. Mięso „z laboratorium” wygląda więc jak obiecująca alternatywa!

Choć hodowla mięsa in vitro jest jeszcze w powijakach, branża rozwija się bardzo szybko. Docelowo mięso wyhodowane w warunkach laboratoryjnych ma być tańsze i zdrowsze niż mięso tradycyjne, a przy tym równie smaczne.

Więcej o tym mięsie przeczytacie na https://krakow.naszemiasto.pl/bedziemy-jesc-mieso-bez-zabijania-zwierzat-pod-krakowem/ar/c8-8419819