1. Strona główna
  2. Blog
  3. Raport: Polacy w świecie promocji
obrazek wpisu

Raport: Polacy w świecie promocji

obrazek autora

01.02.2023

Promocje są nieodłączną częścią każdych zakupów. Aby je znaleźć i zaoszczędzić, przeglądamy gazetki ulubionych sklepów, szukamy przecen już na miejscu i śledzimy ceny, aby mieć pewność, że skorzystanie z oferty rzeczywiście się opłaca. Coraz częściej poszukujemy promocji, a na dodatek uzależniamy od nich nasze zakupy — zarówno wybór produktów, jak i konkretnego sklepu. 

Wspólnie z agencją badawczą Inquiry przeprowadziliśmy badanie, które powiedziało nam na ten temat więcej niż codzienne obserwacje. Wspólnie zapytaliśmy więc o to, jak Polki i Polacy korzystają z promocji podczas zakupów w sklepach spożywczych i drogeriach. Wyniki potwierdziły kilka naszych przypuszczeń, ujawniły interesujące trendy i dały wskazówki, które mogą okazać się przydatne w pracy nad ofertami handlowymi. Zachęcamy do zapoznania się z nimi poniżej!

Dlaczego coraz częściej szukamy promocji?

Obecna sytuacja gospodarcza oraz oczekiwany dalszy wzrost cen skłaniają Polaków do oszczędzania na większości produktów i usług. Skutkuje to coraz większym zainteresowaniem promocjami. Są kategorie produktów, gdzie promocji poszukujemy szczególnie, ale są również takie, które kupujemy niezależnie od przecen.

Ponad połowa badanych w ankiecie w aplikacji Moja Gazetka jako główną motywację wskazała chęć znalezienia okazji i produktów w atrakcyjnych cenach. 43% badanych wskazało chęć oszczędzania na zakupach, ok. 36% chce bardziej racjonalnie planować zakupy.

Inne, popularne odpowiedzi, to chęć porównania cen produktów (ok. 24%), zainteresowanie aktualną ofertą (ok. 23%) i chęć zakupu promocyjnych produktów na zapas (ok. 16%).

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Zauważyłyśmy, że, oferty promocyjne oferowane przez supermarkety i drogerie coraz częściej  wpływają na nasze wybory zakupowe. Aby dokładniej zbadać to zjawisko, agencja badawcza Inquiry przeprowadziła we współpracy z nami badanie dotyczące zachowań konsumentów wobec promocji. Czego się dowiedzieliśmy?

Jakie promocje nas interesują?

Wśród produktów spożywczych, najczęściej szukamy promocji na kawę i herbatę (40% badanych aktywnie ich poszukuje), produkty sypkie (30%) oraz słodycze i nabiał (28%).

Wśród produktów chemiczno-kosmetycznych, przede wszystkim szukamy na promocji środków do prania (45%) artykuły higieniczne, środki czyszczące do domu (41%) oraz mydła i żele do kąpieli (38%).

Nic dziwnego — są to produkty pierwszej potrzeby, których zużywamy na co dzień najwięcej, a których ceny znacząco wzrosły w ostatnich miesiącach.

Spośród różnych mechanizmów promocji, najprzychylniej patrzymy na obniżkę ceny (57%-73% wskazań w zależności od produktu). 

Wśród popularnych promocji wskazano również obniżenie ceny za drugi taki sam produkt oraz większą ilość produktu w takiej samej cenie. Z obu tych form najchętniej korzysta około 1/3 konsumentów, niezależnie od kategorii. 

Z kolei najmniej interesują nas oferty promocyjne opierające się na dołączaniu prezentu do kupowanego produktu. 

Wśród sieci sklepów, w których najczęściej korzystamy z promocji, najczęściej pojawiają się Biedronka (55%), LIDL (31%) i Rossmann (30%).

Jak dowiadujemy się o promocjach?

Badanie przeprowadzone przez Inquiry pokazało, że konsumenci dzielą się na dwie grupy – osoby, które poszukują promocji aktywnie i tych, którzy zazwyczaj dowiadują się o promocjach przypadkiem. Gdy  szukają promocji celowo, najczęściej sięgają  do gazetek w wersji online (42%), ewentualnie w formie papierowej (37%). Ponad 33% konsumentów szuka informacji o promocjach również w aplikacjach mobilnych konkretnych sklepów. 

Jeśli trafiamy na promocje przypadkowo, najczęściej zwracamy uwagę na etykiety na sklepowych półkach (39%), aplikacje mobilne sklepów (39%) oraz reklamy telewizyjne (35%).

Jak zapoznajemy się z promocjami?

Kiedy ankietowani użytkownicy Mojej Gazetki zapoznają się z ofertami promocyjnymi w gazetkach? Najczęściej wtedy, gdy pojawiają się nowe gazetki sklepów, które zazwyczaj odwiedzają — deklaruje to prawie 60%.

Niespełna 26% przegląda gazetki, kiedy planuje zakupy z wyprzedzeniem, 11% robi to bezpośrednio przed wyjściem na zakupy, a mniej niż 4% już w sklepie.

A w jakich sytuacjach badani najczęściej zapoznają się z gazetkami? Ok. 33% przegląda je tak po prostu, żeby obejrzeć dostępne oferty, a tyle samo ankietowanych robi to przed każdymi zakupami — niezależnie od ich planowanej wielkości.

Inne, choć mniej popularne praktyki, to przeglądanie gazetek przed prawie każdymi zakupami (ok. 20%), przeglądanie gazetek tylko przed większymi zakupami (6%) oraz szukanie konkretnej oferty (4%). Co ciekawe, mniej niż 0,5% badanych zadeklarowało, że gazetki przegląda jedynie przed zakupami na specjalne okazje, jak np. święta.

Aplikacje wypierają druk

Za najwygodniejsze źródło informacji o promocjach uznano aplikacje mobilne sklepów oraz gazetki promocyjne w wersji online – obie te formy wskazało 34% badanych. Prawie połowa respondentów badania Inquiry przyznała, że powinno się odejść od drukowania gazetek ze względu na troskę o środowisko (46%).

Obserwujemy rozwój rynku aplikacji mobilnych i serwisów online gromadzących oferty promocyjne. Moja Gazetka ma już prawie 560 tysięcy użytkowników miesięcznie, a statystyczny użytkownik spędza w aplikacji średnio ponad 5 min dziennie. 

Co ciekawe, z badania użytkowników naszej aplikacji wynika, że ponad połowa z nich zapoznaje się z gazetkami w Mojej Gazetce przed każdymi lub prawie każdymi zakupami, a w przypadku 47% użytkowników aplikacji znalezione oferty mają częsty wpływ na wybór sklepu. 

Warta odnotowania jest też duża skuteczność elektronicznych gazetek promocyjnych w kontekście faktycznych wizyt w sklepach stacjonarnych (efekt drive-to-store). Na pytanie „Czy po zapoznaniu się z gazetką w aplikacji faktycznie idziesz do sklepu na zakupy?” ponad 99% ankietowanych odpowiada w sposób twierdzący, przy czym aż 68,9% twierdzi, że robi tak „zawsze” lub „często”.

Dziś promocja nie jest jedynie atrakcyjnym dodatkiem czy też dodatkową zachętą do zrobienia zakupów. Oferty promocyjne stają się elementem koniecznym, a wręcz decydującym o zakupach. W dobie wysokich cen coraz częściej zdarza się, że o składzie naszych koszyków oraz wyborze sklepu zadecyduje w znacznej mierze dostępna oferta promocyjna. Choć Polacy słyną z zamiłowania do promocji, to nigdy wcześniej nie miały one tak dużego znaczenia dla konsumentów jak obecnie. – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska firmy Inquiry.

Niespotykana w ostatnich dekadach inflacja wymusiła konieczność zmiany zachowań konsumentów podczas planowania i dokonywania zakupów. Widzimy zdecydowany wzrost świadomości kupujących – większą wagę przywiązują oni do oferowanych promocji, które mają kluczowe znaczenie przy wyborze sklepu. Dla sieci handlowych jest to z kolei ważny sygnał świadczący o konieczności szerokiego dotarcia ze swoją ofertą do konsumentów.
Badani chwalą obecność promocji w sklepach przyznając, że pozwalają one znacząco zaoszczędzić na codziennych zakupach. Z drugiej strony, zwracają oni uwagę na formę oferowanych promocji narzekając m.in. na konieczność kupowania wielu sztuk tego samego produktu w celu uzyskania lepszej ceny. – mówi Michał Machniak, współzałożyciel firmy Moja Gazetka.

Co myślimy o promocjach?

Poprosiliśmy użytkowników o wypowiedź na temat promocji oferowanych w ostatnim czasie przez sieci handlowe.

Pojawiło się wiele opinii, jakoby rabaty były zbyt niskie, przez co mało atrakcyjne, choć nie brakowało też osób, które z promocji są zadowolone:

Zawsze korzystam z promocji określonych produktów, chociaż zauważyłam wzrost cen. Z każdej gazetki promocyjnej znajduję ciekawe oferty i dzięki temu mogę zaoszczędzić parę złotych na każdych zakupach.

Często przewijały się też wyrazy niezadowolenia z form promocji, które dla badanych są zbyt skomplikowane lub nieatrakcyjne:

Mało atrakcyjne, szczególnie kiedy trzeba kupić kilka sztuk, żeby dostać jedną gratis. Nie mam magazynu do ich przechowywania. Mało interesujące są także dla mnie promocje, kiedy ma się jakieś aplikacje, karty, portfele wirtualne lub dostaje się zniżkę po zakupach na kolejne zakupy tego samego produktu, zrobione w ciągu kilku dni.

Część ankietowanych zauważyła również, że promocje rzadko dotyczą produktów, których używają na co dzień. Dostrzegliśmy też głosy osób, których zdaniem w ofertach promocyjnych często panuje chaos:

Promocje nie dotyczą zwykle produktów podstawowych jak jajka, mąka, cukier. Zwykle dotyczą produktów drugiej lub kolejnej potrzeby jak chipsy, napoje gazowane itd.

Cena się nie zgadza — inna w gazetce, inna na półce, a jeszcze inna przy kasie.

Całość raportu do pobrania

Całość raportu można pobrać na stronie https://inquirymarketresearch.pl/polacy-w-swiecie-promocji/

O Inquiry

Inquiry jest polską agencją badań rynku. Od 2019 r. Inquiry współpracuje z międzynarodową firmą YouGov, będąc jej wyłącznym przedstawicielem w Polsce.

O Mojej Gazetce

Moja Gazetka jest darmową aplikacją gromadzącą najnowsze gazetki promocyjne oraz jedną z najpopularniejszych aplikacji zakupowych w Polsce. Współpracuje z ponad 80 sieciami handlowymi zapewniając im możliwość dotarcia z ofertą do stale rosnącej grupy świadomych konsumentów.

O badaniu 

Badanie agencji Inquiry  zostało zrealizowane w grudniu 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1024 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).

Badanie użytkowników aplikacji Moja Gazetka zrealizowane zostało w grudniu 2022 r. na grupie 1100 użytkowników aplikacji metodą CAWI.