1. Strona główna
  2. Blog
  3. Regionalne potrawy świąteczne w Polsce
obrazek wpisu

Regionalne potrawy świąteczne w Polsce

obrazek autora

17.12.2018

Święta Bożego Narodzenia mają bogatą i bardzo różnorodną tradycję. Mimo, że świętujemy je prawie tak samo w całym kraju, każdy region ma własne wariacje na temat niektórych elementów. Szczególnym przypadkiem są tutaj świąteczne potrawy. Czasami różnią się tylko nazwą lub drobnym niuansem, ale czasami można dostać je tylko w jednym, konkretnym regionie. Jakie mamy regionalne, świąteczne potrawy w Polsce? Przedstawiamy część z nich!

Kulebiak

Kulebiak wywodzi się z kuchni Rosyjskiej. To duży, pieczony pieróg z ciasta drożdżowego lub półkruchego, oryginalnie wypełniony farszem z kaszy gryczanej, kapusty, jajek na twardo i ryb. W wersji polskiej, serwowany głównie na Lubelszczyźnie, nadziewany jest kapustą lub warzywami i mięsem.

Kutia

Kutia przywędrowała do nas ze wschodu, lecz nie wiadomo, skąd dokładnie. Znana jest w Rosji, na Białorusi, Ukrainie oraz Litwie. Tradycyjnie jest jedną z 12 potraw, które wchodzą w skład wschodniosłowiańskiej kolacji wigilijnej. Kutia to typowo słodkie danie, przygotowywane zazwyczaj z pszenicy, maku, miodu, orzechów, rodzynek i innych bakalii. Opcjonalnie podawana jest z mlekiem lub słodką śmietanką. Kutia popularna jest na Białostocczyźnie, Lubelszczyźnie oraz części Podkarpacia.

Brzad

Brzad to wigilijna zupa z suszonych śliwek, gruszek, jabłek, moreli oraz (lub) brzoskwiń z dodatkiem tartych ziemniaków, mąki i śmietanki. Najlepiej, jeśli użyte w brzadzie owoce nie zawierają pestek. Ta słodka zupa znana jest głównie na Kaszubach, skąd pochodzi.

Rwaki

Pod tą tajemniczą nazwą ukrywają się… wigilijne kluski. Zrobione z mąki i ziemniaków, o grubym, podłużnym kształcie. Serwuje się je na słodko, z makiem, lub wytrawnie, ale zawsze w postnej, czyli nie-mięsnej okrasie. Pochodzą z regionu Mazowsza.

Bukty

Bukty, czyli ziemniaczane kopytka, to świąteczny przysmak na Podhalu. Jada się je nie tylko w Wigilię – popularne są także jako danie na co dzień.

Kłóta

Kłóta jest kolejną, postną potrawą z Podhala. Kłótę przygotowuje się z gotowanej, kiszonej kapusty oraz ziemniaków. Tradycyjnie podaje się ją bez okrasy.

Postnica

Postnica to znana na Podkarpaciu wigilijna kasza z owocami. Pęczak gotuje się z dodatkiem suszonych śliwek, moreli, gruszek i jabłek, doprawia do smaku cukrem, solą i cynamomen. To wszystko – pyszna potrawa gotowa!

Wareniki

Gotowane pierogi w kształcie półksiężyca przywędrowały do Polski z Ukrainy, a na stałe zadomowiły się na Podlasiu. Serwowane w święta najczęściej nadziewane są mięsem, twarogiem lub kapustą.

Łamańce

Mak jest tradycyjnym świątecznym dodatkiem w wielu regionach kraju i prawie wszędzie przybiera inną postać. Na Podlasiu znajdziemy go w łamańcach. To słodka masa makowa z orzechami, suszonymi owocami i miodem oraz powbijanymi w nią kruchymi ciastkami. Masę nabieramy ciasteczkiemi chrupiemy ze smakiem!

Moczka

Ciekawym, bożonarodzeniowym przysmakiem jest śląska moczka – wigilijna zupa… piernikowa. Moczka została wpisana do oficjalnego rejestru produktów tradycyjnych. Nic dziwnego, bo takiego dania na próżno szukać gdzie indziej! Moczka może być bardziej słona lub słodka, przygotowana na bazie ciemnego piwa lub wywaru z warzyw, z dodatkiem różnych bakalii i korzennych przypraw.

Makówki

Makówki królują na świątecznych stołach na Śląsku i Wielkopolsce. To ciekawe, słodkie dane zrobione z układanych na przemian warstw maku z bakaliami i namoczonej w mleku chałki lub bułki.

Zupa migdałowa

Zupa migdałowa to danie rodem z Kresów. Słodka, pachnąca cynamonem, ugotowana na świeżym mleku jest uwielbiana przez łasuchów!

Siemieniotka

Siemieniotka – inaczej konopiotka – to kolejne tradycyjne danie ze Śląska. Gotuje się ją z siemienia konopii i podaje z gotowaną na sypko kaszą gryczaną lub grzankami. W śląskich domach tradycyjnie jada się ją tylko raz w roku.

Śliszki

Śliszki to tradycyjna wigilijna potrawa ze Śląska Opolskiego. Słodkie kluski na bazie twarogu to danie uwielbiane zwłaszcza przez dzieci. Jako potrawa postna, poza wigilią często przyrządzana w piątki.

 

Mimo kulinarnych różnic jedno wszędzie jest wspólne. Bo chyba nikt nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez ryby! Sprawdź najlepsze okazje supermarketów i kup świąteczną rybę taniej.