1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czy znów braknie papieru toaletowego na półkach? Auchan twierdzi, że nie
obrazek wpisu

Czy znów braknie papieru toaletowego na półkach? Auchan twierdzi, że nie

obrazek autora

15.10.2020

Wszyscy dobrze pamiętamy widok pustych sklepowych regałów, na których próżno było szukać papieru toaletowego czy makaronu. Tak było jeszcze kilka miesięcy temu, w marcu, gdy lockdown spowodowany pandemią zmienił nasze zwyczaje zakupowe.

Druga fala pandemii — czy tym razem sklepy przygotowały się lepiej?

Teraz, gdy cała Polska została objęta żółtą strefą, a rząd wprowadza kolejne obostrzenia, nad sklepami znowu pojawiło się widmo niedostatecznego zatowarowania. Czy ryzyko, że w marketach zabraknie produktów pierwszej potrzeby, jest realne? Raczej nie — przynajmniej w przypadku Auchan, które chwali się strategią na wypadek zaostrzenia ograniczeń.

Bogaty asortyment środków ochrony osobistej w Auchan

Już w maju tego roku Auchan znacznie powiększyło asortyment maseczek oraz środków do dezynfekcji. W wielu sklepach zostały wyeksponowane na specjalnie utworzonych regałach, aby klienci mogli łatwo zapoznać się z całą ofertą.

Jak wymienia portal Wiadomości Handlowe, w ofercie pojawiło się dokładnie:

  • 26 rodzajów płynów i żeli antybakteryjnych
  • 14 rodzajów mydeł antybakteryjnych
  • 7 rodzajów środków do dezynfekcji powierzchni
  • 4 środki do prania
  • 16 rodzajów maseczek
  • przyłbica

Auchan uzupełnia zapasy z wyprzedzeniem

Z uwagi na niepewność, w której branża handlowa znajduje się od kilku miesięcy, Auchan podjęło dodatkowe działania. Sieć stale monitoruje sytuację związaną z pandemią i związane z nią zachowania zakupowe konsumentów. Obecnie nie zauważają oznak paniki zakupowej, jaką mogliśmy zaobserwować w pierwszym kwartale tego roku.

Auchan Retail Polska zależy na zachowaniu ciągłości sprzedaży oraz utrzymaniu cen. Dzięki wdrożonym procedurom możliwe jest m.in. zatowarowanie na trzy miesiące do przodu. To posunięcie, które pozwoli uniknąć braków na sklepowych półkach. Sklepy sieci są więc przygotowane na ewentualne nagłe zmiany w popycie. 

Nowe ograniczenia dla obywateli a zakupy

To dobry moment, aby podsumować obowiązujące aktualnie obostrzenia obowiązujące w Polsce w odniesieniu do zakupów.

Po pierwsze, od 15 października do odwołania w sklepach będą obowiązywać „godziny dla seniorów”. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–12.00 mogą być odsługiwane wyłącznie osoby w wieku powyżej 60 lat. 

„Godziny dla seniorów” będą obowiązywać w placówkach, w których:

  • Sprzedaje się żywność, kosmetyki, artykuły toaletowe, środki czystości, produkty lecznicze, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia — czyli markety, sklepy spożywcze, drogerie, sklepy wielobranżowe oraz apteki.
  • Świadczone są usługi pocztowe.

Po drugie, wprowadzenie w całej Polsce tzw. żółtej strefy wymaga przestrzegania kolejnych przepisów. Jednym z nich jest noszenie maseczki nie tylko w obiektach, ale też w otwartej przestrzeni, a więc m.in. na bazarach i targach.

Po trzecie, wiele osób dotyczą bardziej restrykcyjne ograniczenia wynikające z obowiązywania strefy czerwonej. Mają one odniesienie do gastronomii czy imprez, jednak nie narzucają dodatkowych obostrzeń na zakupy w sklepach stacjonarnych.