1. Strona główna
  2. Blog
  3. Ładowarka z marketu? To nie zawsze dobry pomysł!
obrazek wpisu

Ładowarka z marketu? To nie zawsze dobry pomysł!

obrazek autora

01.03.2022

Ładowarkę do smartfona można kupić już za parę złotych. Ale czy każda ładowarka z supermarketu, bazaru, stoiska z elektroniką czy z Allegro jest bezpieczna dla użytkownika i urządzenia? Niestety nie.

Jak każde urządzenie elektryczne, również coś tak prostego jak ładowarka musi spełniać szereg przepisów. Okazuje się jednak, że producenci spoza UE często nie przejmują się tymi wymaganiami i eksportują do Polski ładowarki, których używanie niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia telefonu, a nawet porażenia prądem użytkownika!

Sprawą zajął się UOKiK. Celnicy przy wsparciu Urzędu i Inspekcji Handlowej sprawdzali, czy sprowadzane spoza Unii ładowarki i zasilacze spełniają wymagania rynku europejskiego. Wyniki są niepokojące.

Niebezpieczne ładowarki — co sprawdził UOKiK?

Kontroli poddano 61 modeli importowanych ładowarek i zasilaczy, w sumie ok. 72 tys. sztuk. 

13 modeli (10,6 tys. sztuk) trafiło do laboratorium. Sprawdzono tam ich bezpieczeństwo — w tym wytrzymałość izolacji, poziom nagrzewania się, napięcie dotykowe oraz dostępność elementów pod napięciem.

Wyniki badań — „realne zagrożenie dla użytkowników”

Na podstawie badań laboratoryjnych stwierdzono, że 5 próbek (3 tys. sztuk) — czyli ponad 38% — nie spełnia określonych wymogów konstrukcyjnych i stwarza realne zagrożenie dla użytkowników.

Wykazano też wiele braków formalnych. Najczęściej chodziło o błędne oznakowanie oraz nieprawidłową dokumentację. Tego rodzaju niedopatrzenia dotyczyło ok. 67 tys. sztuk, czyli ponad 93%!

W ogólnym rozrachunku tylko jeden model był zgodny z wymogami zarówno formalnymi, jak i konstrukcyjnymi!

Więcej o badaniu znajdziecie na stronie UOKiK: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=18305 

To jak wybrać właściwą ładowarkę?

Ładowarki za 5 czy 10 zł kuszą niską ceną, ale tak naprawdę mogą okazać się bardzo drogie — przyczynić się do uszkodzenia telefonu czy nawet uszczerbku na zdrowiu użytkownika. Jak w takim razie wybrać bezpieczny egzemplarz?

Samo to, że ładowarka ma takie samo złącze (np. USB, micro USB, USB-C) nie daje żadnej gwarancji, że pasuje ona do Twojego urządzenia. Trzeba zwrócić uwagę na parametry techniczne — napięcie ładowania (V) i natężenie prądu (A). Najlepiej wybrać taki model, który parametrami odpowiada oryginalnej ładowarce dołączonej do telefonu przez producenta.

Dodatkowo należy doczytać na opakowaniu, czy urządzenie zostało wyprodukowane na terenie Unii Europejskiej.