1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak układać produkty w lodówce?
obrazek wpisu

Jak układać produkty w lodówce?

obrazek autora

26.09.2018

Temperatura w poszczególnych miejscach lodówki może różnić się nawet o kilka stopni! Gdzie jest najniższa, gdzie najwyższa oraz jak ma się to do świeżości przechowywanych w niej produktów? O tym przeczytacie poniżej.

Górne półki

Na najwyższej półce lodówki jest najcieplej, dlatego to idealne miejsce dla produktów o długiej dacie ważności. Przechowuj więc na niej dżemy i przetwory, zapakowane parówki czy konserwy. To też przyjazne warunki dla fermentowanych nabiałów – jogurtów, kefirów – które lubią nieco wyższą temperaturę „górnego piętra”. Ciasta i inne wypieki również nie przepadają za zbyt dużym zimnem, więc je też możesz bez obaw trzymać na górze.

Środkowe półki

Środkowa półka jest nieco chłodniejsza niż szczyt lodówki, dlatego najlepiej przeznaczyć ją na jedzenie o krótszym terminie przydatności. To dobre miejsce m.in. dla serów, twarogów, hummusu, past kanapkowych, a także zup i innych gotowanych posiłków. Na środkową półkę w lodówce powinnaś również przenosić wszystkie produkty z półki górnej, gdy zostaną otwarte. To też dobre miejsce dla produktów kupionych na przecenie z uwagi na krótką datę ważności.

Dolne półki

To miejsce na rzeczy, które psują się najszybciej. Pokrojone owoce i warzywa, świeże mięso i ryby oraz wędliny zachowają świeżość na dłużej, bo dolna półka lodówki ma najniższą temperaturę ze wszystkich. Tu również możesz trzymać otwarte opakowania niedojedzonych produktów.

Szuflady

Większa wilgotność, która panuje w szufladach sprawia, że są najlepszym miejscem do przechowywania warzyw i owoców. Sałaty, natki i inne miękkie rośliny najlepiej dodatkowo owinąć w wilgotną ścierkę – dzięki temu przetrwają bez uszczerbku na jakości nawet kilkanaście dni!

Drzwi

Balkoniki na drzwiach lodówki sprzyjają produktom, które potrzebują jedynie lekkiego schłodzenia. Mleko, masło, jajka, napoje, sosy w słoikach i słodycze powinnaś stawiać właśnie tam. W gorące, letnie dobrze przechowywać tam również oliwy i oleje.

Porady

Mamy jeszcze kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą Wam lepiej przechowywać produkty spożywcze w lodówce:

  • Zupy i dania obiadowe wkładaj do lodówki szczelnie przykryte
  • Nie umieszczaj w lodówce gorących potraw
  • Zamrożone produkty najlepiej rozmrażać w lodówce
  • W lodówce warto przechowywać kawę – ziarnista lub mielona, szczelnie zamknięta, dłużej zachowa swój aromat w chłodzie.
  • Mięso, wędliny i sery z folii najlepiej przepakować w papier lub przełożyć do zamykanych pojemników

Odpowiednie przechowywanie jedzenia w dużym stopniu pomaga przedłużyć jego trwałość i, co za tym idzie, ograniczyć jego marnowanie. Warto poświęcić trochę uwagi drobnym sprawom, jak właśnie odpowiednie ułożenie produktów w lodówce, aby zaoszczędzić pieniądze i działać z korzyścią dla środowiska. Przy okazji polecamy też artykuł o GMO – czy na pewno jest szkodliwe?