1. Strona główna
  2. Blog
  3. Roślinne produkty podbijają supermarkety
obrazek wpisu

Roślinne produkty podbijają supermarkety

obrazek autora

02.06.2021

Na półkach supermarketów w końcu łatwo znaleźć roślinną żywność. Każda większa sieć ma w stałej ofercie pulę wegańskich produktów, a nowości i oferty czasowe pojawiają się regularnie.

To odpowiedź na zmieniające się preferencje żywieniowe Polek i Polaków – coraz więcej z nas ogranicza produkty odzwierzęce lub całkowicie z nich rezygnuje.

Z opinii wielu osób na diecie roślinnej wynika, że Polska bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle Europy. Prawie nigdzie wybór roślinnych zamienników mięsa i nabiału nie jest tak imponujący, jak u nas!

Od naszego ostatniego artykułu o wegańskich produktach w supermarketach wiele się zmieniło. Przeczytajcie, jakie roślinne rarytasy można znaleźć w popularnych sklepach.

Coraz więcej produktów roślinnych

Zainteresowanie dietą wegańską i wegetariańską jest ogromne. Roczna wartość sprzedaży produktów roślinnych w połowie 2020 roku wyniosła ok. 440 mln zł.

Z danych dostarczonych przez inicjatywę Roślinniejemy wynika, że Polacy coraz częściej rezygnują ze spożycia mięsa lub mocno je ograniczają. W 2020 roku:

  • 28% badanych zadeklarowało, że nie przygotowuje dań mięsnych w domu
  • 60% jadło mięso wyłącznie poza domem
  • 57% chciało ograniczyć spożycie mięsa w najbliższym czasie

Rosnące zainteresowanie dietą roślinną jest widoczne już od kilku lat, a prognozy przewidują dalszy wzrost. Nic dziwnego, że sklepy spożywcze chcą zadowolić swoich klientów, oferując im bogaty wybór produktów, które chcą jeść.

Ogromny wybór produktów roślinnych w Biedronce

Go Vege, czyli marka własna Biedronki, naprawdę ma się czym pochwalić. W ofercie można znaleźć bogaty wybór roślinnych produktów, w tym jogurty, śmietana, desery, majonez, pesto, hummus, kiełbaski i wędliny, zamienniki mięsa mielonego czy gyrosu, burgery, tofu, galaretka, chipsy czy pasty kanapkowe.

W Biedronce dostępne są również takie marki, jak Alpro, The Vegetarian Butcher, Z gruntu dobre czy Violife.

Wegański Lidl i jego oferta

Pilos i Crownfield, marki własna Lidla, które produkują nabiał, zaczęły sygnować także roślinne odpowiedniki jogurtów, deserów i mleka.

W Lidlu znajdziemy też produkty z logo My Best Veggie: burgery, pasty kanapkowe i warzywne kremy. Z kolei marka Chef Select oferuje satysfakcjonujący wybór m.in. wegańskich dań gotowych.

W Lidlu można znaleźć takie marki, jak Dobra Kaloria, Wege Siostry, Next Level, Polsoja, Bez deka mleka czy Z gruntu dobre.

Roślinne dania z Żabki – marka Plant Hunter

Niedawno na półkach Żabki pojawiła się nowa marka roślinnych dań i przekąsek – Plant Hunter. Ciepło przyjęta przez klientów, oferuje 3 dania gotowe, 2 shake’i, 2 pasty kanapkowe, 2 batoniki z tofu oraz 2 rodzaje sałatki z majonezem.

W Żabce można kupić też roślinne produkty takich marek, jak Crispy Natural, Ave Vege Bakoma, I love vege, Foodini i Dega.

Żabka, Biedronka i Lidl oczywiście nie są jedynymi sklepami, w których można zrobić solidne, wegańskie zakupy. Niemal każdy supermarket ma w swojej ofercie przynajmniej podstawowe roślinne produkty. Aby znaleźć je wszystkie, warto obserwować swoje ulubione sklepy w aplikacji Moja Gazetka.