1. Strona główna
  2. Blog
  3. Wiosenne porządki: jak sprzątać skutecznie i bez nerwów?
obrazek wpisu

Wiosenne porządki: jak sprzątać skutecznie i bez nerwów?

obrazek autora

27.02.2020

Wiosna to czas, kiedy większość z nas zaczyna odczuwać przypływ energii. Dłuższe i cieplejsze dni zachęcają nas do aktywności, a jedną z nich są oczywiście wiosenne porządki!

To całkowicie zrozumiałe — mieszkanie po zimie często nie prezentuje się najlepiej i wymaga odświeżenia. Jak jednak zabrać się za wielkie wiosenne sprzątanie by efekty spełniły nasze oczekiwania? Jak uniknąć przemęczenia i nerwów? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Najważniejsze jest planowanie

Niezależnie od tego, jak duże porządki wiosenne zamierzasz przeprowadzić, pamiętaj, że nie jest to zadanie, z którym możesz uporać się jednego dnia. Oczywiście, jest to fizycznie możliwe, ale często wiąże się z dużym zmęczeniem i pogorszeniem nastroju. Lepiej ich sobie oszczędzić.

Z tego powodu warto planować. Spisz listę rzeczy, o które musisz zadbać i podziel je na kilka dni. Dzięki temu każdy dzień będzie przynosił satysfakcję z wykonanej pracy. Nie będzie ona również nadmiernie męcząca i czasochłonna.

Częścią planowania może okazać się wycieczka do supermarketu. Przed wyjściem sprawdź, czego dokładnie Ci brakuje, jakie środki czystości się kończą i czy w Twoich rękawiczkach do sprzątania na pewno nie ma dziury. Z gotową listą potrzebnych produktów zajrzyj do naszej aplikacji i sprawdź, w którym sklepie znajdziesz je na najtaniej. Warto śledzić oferty supermarketów, bo sprzęt do sprzątania i środki czystości już zaczynają się w nich pojawiać!

https://mojagazetka.com/gazetki-promocyjne/carrefour

Zbędne rzeczy — co z nimi zrobić?

Wiosenne porządki warto zacząć od przejrzenia rzeczy, które zgromadziliśmy przez ostatni rok. Mowa tu zarówno o ubraniach, jak i innych przedmiotach. Gdy pozbędziemy się tego co niepotrzebne, okaże się, że w mieszkaniu mamy naprawdę sporo miejsca!

Jak dokonywać selekcji zgromadzonych przedmiotów? Dobrym pomysłem jest podzielenie ich i umieszczenie w trzech pojemnych kartonach. W pierwszym z nich umieśćmy rzeczy, których nie potrzebujemy i które nadają się już do wyrzucenia. Uszkodzone przedmioty, znoszone ubrania — nie ma sensu przechowywać ich dłużej. W drugim umieśćmy wszystkie te przedmioty, z których jeszcze będziemy korzystać. W trzecim zaś te, które są nam już niepotrzebne, ale zwyczajnie szkoda nam się ich pozbyć.

Rzeczy z trzeciego kartonu możemy komuś podarować lub przekazać do sklepu charytatywnego. Dobrym pomysłem jest również oddanie lub sprzedaż rzeczy za Facebook Marketplace.

Nie tylko mieszkanie

Jeśli zabieramy się za wiosenne porządki, warto zatroszczyć się również o przydomowy ogródek. Wiosna to odpowiedni czas na wykonanie pierwszych prac ogrodowych. Jeśli dodatnia temperatura utrzymuje się i w dzień i w nocy możesz ściągnąć z roślin ogrodowych materiały, które chroniły je przed mrozem. To również dobry czas na to, by dokładnie wygrabić i napowietrzyć trawnik.

Sprawdź w jakim stanie po zimie są meble ogrodowe i zajmij się ich dokładnym wyczyszczeniem. Dzięki temu, gdy tylko pogoda będzie odpowiednia do biesiadowania, będziesz mógł z nich skorzystać.

W supermarketach warto poszukać akcesoriów ogrodowych, które często mają niższe ceny od tych dostępnych w sklepach ogrodniczych. Je również znajdziesz w naszej aplikacji, dzięki wyszukiwarce produktów.

Co z rzeczami, których używaliśmy zimą?

Część ubrań czy sprzętów przydaje nam się wyłącznie zimą. Zanim wyniesiemy je na strych lub do piwnicy, należy je odpowiednio zabezpieczyć.

Pamiętaj o tym, by zawsze wynosić czyste, wyprane ubrania oraz dokładnie oczyszczone sprzęty (np. narty, sanki czy łyżwy). Każdy przedmiot, który zostaje wyniesiony na zimę warto zabezpieczyć przed wilgocią i osiadaniem kurzu. Pomóc w tym mogą oryginalne opakowania czy kartony, ale również zwykła folia typu stretch czy specjalne zamykane na suwak pokrowce na ubrania, które możemy potem powiesić w szafie.

Podsumowując, wiosenne porządki mogą sprawić, że poczujesz się lepiej w czystej i dobrze zorganizowanej przestrzeni. Co więcej, nie muszą wcale wiązać się z wielogodzinnym wysiłkiem i zmęczeniem. Wystarczy dobra organizacja!