1. Strona główna
  2. Blog
  3. „Zakupy bez VAT”, na czym polegają promocje typu „kupowanie bez VATu”?

„Zakupy bez VAT”, na czym polegają promocje typu „kupowanie bez VATu”?

obrazek autora

30.08.2017

na czym polegają promocje bez vat?

Kupowanie „bez podatku VAT” przyciąga klientów już samą swoją ideą. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z wysokości podatków za transakcje i usługi który według wielu osób jest dość znaczny. Dlatego od strony marketingowej hasło „bez VAT” zdaje się być reklamą idealną. Jednak co tak naprawdę się za nim kryje? Czy rzeczywiście artykułów, które kupujemy w ramach takiej promocji, faktycznie nie obejmuje taki podatek?

Co oznaczają promocje „bez VATu”

Do tej pory zakupy w promocji „bez VAT” były domeną sklepów sprzedających elektronikę. Nie trzeba było długo czekać, aby pomysł obniżonych o wartość tego podatku cen produktów podchwyciły również inne markety, czy sklepy z innymi artykułami (np. spożywczymi i odzieżowymi, czy meblowymi).

W konsumencie, który widzi takie hasło, często budzą się pozytywne skojarzenia i w dużej ilości przypadków jest to niezwykle atrakcyjna z jego punktu widzenia promocja, w której to zyskać może nie tylko on, ale również firma pośrednicząca w udostępnianiu danego towaru, jak i sam jego producent. Prawda na temat tej promocji jest jednak zgoła inna.

Nie trzeba długich poszukiwań, aby przekonać się, że promocja na zakupy „bez VAT” nie ma za wiele wspólnego z tym, co mogłoby się nam w pierwszej chwili wydawać. Otóż promocja „bez VAT” oznacza bowiem coś zupełnie innego. Chodzi oczywiście — co niektórzy mogli domyślać się już od samego początku — o to, że produkty w ofercie „bez VAT” posiadają ceny obniżone o wartość tego podatku, jednak nadal sam podatek jest zawarty w obniżonej cenie danego produktu.

Czy warto korzystać z promocji „bez VAT”?

Tak naprawdę dla nas konsumentów liczy się przecież nie samo nazewnictwo, czy też umiejętność sformułowania danej kampanii reklamowej, ale przede wszystkim fakt, że interesujące nas produkty są dostępne w obniżonych cenach. A trzeba tutaj dodać, że różnica pomiędzy artykułami, których promocja nie obejmuje, a tymi, które pod nią podlegają, może wynieść nawet kilkaset złotych (i więcej).

Prawdziwezakupy bez VAT

W polskim prawie dopuszcza się jednak transakcji, których nie obejmuje podatek VAT. Podobnie, jak w innych krajach, mogą one obejmować zarówno kupujących, jak i sprzedających. Kupujący w sklepach oznaczonych symbolem „TAX free” mogą dokonywać zakupów, w których podatek VAT wynosi 0%, a sprzedający otrzymują prowizję od zwrotu podatku VAT. Taką możliwość mamy jednak w krajach, w których nie jesteśmy stałymi rezydentami.

O promocjach „bez VATu” trudno jest się nie dowiedzieć, gdyż tak duże akcje reklamowane na wiele sposobów. My jednak możemy mieć pewność, że dysponując zainstalowaną aplikacją Moja Gazetka, nie przegapimy atrakcyjnych obniżek, nawet jeśli nie będziemy oglądać telewizora, czy słuchać radia. Elektroniczne gazetki reklamowe pozwolą nam na pozostawanie na bieżąco ze wszystkimi aktualnymi promocjami.

Przeczytaj też o sztuczkach sprzedawców, aby nie dać się na nie nabrać!

Nie masz jeszcze Mojej Gazetki?

–> Pobierz teraz, za darmo w Google Play lub App Store.