1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak wybrać plecak dla dziecka?
obrazek wpisu

Jak wybrać plecak dla dziecka?

obrazek autora

11.08.2022

Wybór plecaka dla małego ucznia to nie lada wyzwanie. Jak znaleźć model, który będzie zdrowy dla kręgosłupa, przyjazny dla portfela rodzica i jeszcze atrakcyjny w oczach malucha? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni plecak dla dziecka!

Plecak a zdrowy kręgosłup dziecka

Troska o kręgosłup dziecka już od pierwszych lat życia zaowocuje zdrowiem na przyszłość. Warto więc zainwestować w plecak, który odciąży plecy dziecka i nie będzie wymuszał na nim nieprawidłowej postawy.

Po pierwsze, plecak dla dziecka pewien być usztywniony i wyprofilowany tak, aby pasować do naturalnych krzywizn ciała.

Po drugie, ważne są także wyprofilowane, wzmocnione, miękkie szelki, oraz pasy piersiowy i biodrowy. Choć pasy to rozwiązanie częściej spotykane w plecakach turystycznych, da się je znaleźć także w plecakach szkolnych. Warto, bo dzięki pasowi biodrowemu ciężar plecaka jest częściowo przenoszony na biodra, odciążając kręgosłup, a pas piersiowy zapobiega przesuwaniu się szelek, a tym samym garbieniu się.

Jeśli w szkole nie ma zbyt wielu schodów, a dziecko chodzi samo np. do autobusu, można pomyśleć także nad plecakiem z kółkami, który można od czasu do czasu ciągnąć po ziemi, jak walizkę.

Pamiętaj też o tym, że spakowany plecak dziecka w wieku wczesnoszkolnym może ważyć maksymalnie 15% tego, co ono samo. Jeśli więc Twój maluch waży 25 kg, plecak razem z zawartością nie może być cięższy niż 3,75 kg, aby nie odbiło się to negatywnie na jego zdrowiu. Trzeba wybrać model, który będzie kompromisem pomiędzy solidną budową a lekkimi materiałami. Trochę cięższy, ale dobrze wyprofilowany plecak z pasami będzie wygodniejszy i zdrowszy niż najlżejszy model, który nie wspiera kręgosłupa.

Czy kupować modny plecak z postaciami z bajek?

Tutaj nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Z jednej strony, to dziecko będzie nosić plecak i to ono ma być z niego zadowolone. Z drugiej jednak moda na postacie zmienia się szybko — zastanów się, co zrobisz, jeśli Twoje dziecko za rok ogłosi, że jego plecak jest obciachowy i nie ma zamiaru go nosić?

Możesz zaproponować dziecku kompromis i kupić inne akcesoria ozdobione bohaterami ulubionej bajki — te tańsze i szybciej zużywające się, jak piórnik i zeszyty.

Koniecznie sprawdź też najnowsze gazetki promocyjne, aby dowiedzieć się, w którym sklepie kupisz odpowiedni plecak albo tornister.

Czy brać dziecko na zakupy po plecak szkolny?

Zdecydowanie tak i to z kilku powodów. Choć w artykule o kompletowaniu taniej wyprawki radzimy zostawić pociechy w domu, plecak jest wyjątkiem.

Wielkość plecaka powinna być dopasowana do anatomii dziecka. Górna krawędź nie może wystawać ponad barki, a dolna nie może sięgać niżej niż koniec odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Każde dziecko ma inną budowę ciała, więc plecak najlepiej po prostu zmierzyć.

Skoro już jesteśmy przy temacie mierzenia, zadbaj o to, aby dziecko przymierzyło plecak z obciążeniem, a nie pusty. Włóżcie do środka coś o podobnej wadze do zestawu książek i innych rzeczy, które uczeń na co dzień będzie pakował do szkoły. Tylko tak można przekonać się, czy plecak jest naprawdę ergonomiczny i wygodny.

A czy dziecko powinno móc samodzielnie wybrać plecak? Tak, ale nie z całego asortymentu, jakim dysponuje sklep, tylko z kilku opcji, które najpierw Ty uznasz za odpowiednie. To Ty dysponujesz wiedzą o tym, jaki plecak jest najlepszy dla Twojej pociechy, ale pozwól jej zdecydować np. o kolorze. W końcu to ona będzie codziennie nosić go ze sobą, więc ważne, aby jej się podobał.

Co jeszcze powinien mieć dobry plecak dla dziecka?

Jest jeszcze kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę, kupując plecak dla dziecka:

  • Duża komora + mniejsze kieszonki
  • Wymiary mieszczące A4
  • Przyszyte odblaski
  • Wodoodporne dno

Dobry plecak można znaleźć nawet w supermarkecie, więc sprawdź aktualne gazetki.