1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czy można zwrócić towar z przeceny i wyprzedaży? Poradnik
obrazek wpisu

Czy można zwrócić towar z przeceny i wyprzedaży? Poradnik

obrazek autora

18.08.2022

Ostatni miesiąc wakacji to pełnia sezonu wyprzedażowego. Zanim sklepowe półki zdominują jesienne produkty, sprzedawcy chcą pozbyć się tego, co nie pasuje do nadchodzącego sezonu. Obniżają ceny, co cieszy klientów. Ale czy produkty z rabatami obejmują te same przepisy, co te w cenach regularnych? Czy można oddać ubranie z wyprzedaży? Czy można reklamować przecenione przedmioty? Przeczytajcie!

Czym różni się wyprzedaż od przeceny?

Szczegółowo o różnicach między promocją, przeceną i wyprzedażą pisaliśmy w tym artykule. W skrócie jednak przypomnijmy sobie najważniejsze informacje:

Przecena to obniżka ceny towaru, której powodem są wady produktu. Powodem przeceny mogą być m.in. krótki termin przydatności, uszkodzone opakowanie, zepsuty zamek, brak niektórych elementów.

Wyprzedaż to obniżka cen towarów pełnowartościowych. Najczęściej wyprzedaże pojawiają się pod koniec sezonu lub przy okazji likwidacji sklepu.

Sprawdź, jakie wyprzedaże i promocje są obecnie w Twoich ulubionych sklepach.

Reklamacja i zwrot towaru z przeceny

Prawa do reklamacji w przypadku przeceny są ograniczone. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za niezgodność towaru, gdy kupujący w chwili zawarcia umowy o tej niezgodności wiedział. Nie można więc złożyć reklamacji na wadę widoczną przy zakupie, która była powodem przeceny. 

Można jednak reklamować wszystkie inne wady, które pojawią się lub zostaną zauważone już po zakupie. Nie dajcie się więc nabrać na tabliczki z napisami „Produkty z przeceny nie podlegają reklamacji”.

A co ze zwrotem? To zależy, czy przeceniony towar został kupiony online czy stacjonarnie.

Zakupy internetowe, nawet te przecenione, można zwrócić. Należy odstąpić od umowy w ciągu 14 dni. Wynika to z faktu, że kupując online, nie mamy możliwości dokładnie przyjrzeć się przedmiotowi, przymierzyć go itp.

Niestety zakupy stacjonarne nie zawsze będziemy mogli zwrócić. Jeśli kupujemy produkty przecenione, przyjęcie zwrotu z powrotem jest jedynie dobrą wolą sprzedającego. Przed zakupem warto się więc zastanowić dwa razy, czy dana rzecz na pewno spełni nasze oczekiwania.

Reklamacja i zwrot towaru z wyprzedaży

Czy można złożyć reklamację na produkt z wyprzedaży? Tak. W przypadku zakupu pełnowartościowego towaru na wyprzedaży konsument ma takie same prawa do reklamacji, jak w przypadku produktu nieprzecenionego.

Warto pamiętać o tym, że jeśli w ramach promocji otrzymujemy drugi produkt gratis lub w symbolicznej cenie, można reklamować go tak samo, jak towar właściwy. Sprzedawca odpowiada za zgodność towaru z umową przez 2 lata od dnia zakupu.

Czy można zwrócić towar z wyprzedaży? Zasady są takie same, jak w przypadku przeceny — zarówno w kwestii zakupów online jak i stacjonarnych.

Czy do zwrotu i reklamacji potrzebny jest paragon?

Sprzedawca może przyjąć zwrot towaru lub reklamację na podstawie dokumentu potwierdzającego sprzedaż, a zatem nie musi to być paragon. Takim dokumentem mogą być m.in.:

  • faktura,
  • wyciąg z terminala,
  • potwierdzenie z konta bankowego,
  • gwarancja podbita przez sprzedawcę,
  • a nawet zeznania świadków.

Dokument musi jednak bezsprzecznie potwierdzać, że nabywca kupił towar właśnie w tym sklepie.