1. Strona główna
  2. Blog
  3. Zwroty towarów w marketach – co warto o nich wiedzieć?

Zwroty towarów w marketach – co warto o nich wiedzieć?

obrazek autora

30.10.2018

Zwroty towarów w marketach

Zasady zwrotu pełnowartościowego towaru mogą różnić się w zależności od sieci sklepów. Ogólne warunki w większości miejsc są takie same, jednak warto być świadomym różnych małych niuansów. Opisaliśmy je dla Was w tym artykule.

Szczegóły dotyczące zwrotów we wszystkich opisanych sklepach znajdują się w tabeli na końcu wpisu.

Zwrot towaru – Biedronka

W regulaminie sieci Biedronka widnieje informacja, że zwrotów można dokonywać w ciągu 14 dni od zakupu danego towaru, o ile nie należy on do grupy produktów, których taka możliwość nie dotyczy. Należność zwracana jest w gotówce. Co ciekawe, nowy towar można także bez problemu wymienić. Jeśli produkt spełnia warunki wymienione w regulaminie i jest dostępny w sklepie, można  dokonać wymiany na inny, o tym samym indeksie.

Regulamin zwrotów nie mówi jednak o pewnej zawiłości wynikającej z promocji ze Świeżakami i Słodziakami. Po wydaniu naklejek nie ma możliwości zwrotu ani wymiany niektórych towarów – zostaje nam tylko reklamacja.

regulamin zwrotów Biedronka

Zwrot towaru – Carrefour

Carrefour prezentuje nieco bardziej elastyczne podejście do zwrotów. Towar, który nie przypadnie klientowi do gustu, można oddać w ciągu 30 dni od daty zakupu. Ważnym punktem regulaminu jest opis sytuacji, w której występują wątpliwości w kwestii stanu zwracanych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. W takich przypadkach warunkiem przyjęcia zwrotu jest pozytywna decyzja pracownika odpowiedniego działu sklepu. Trzeba pamiętać, że jeśli zakupy były objęte rabatem, kwota zwrotu zostanie pomniejszona o jego wielkość. Zwrot zapłaconej ceny towaru dokonywany jest na kartę podarunkową, dlatego robiąc zakupy w tej sieci warto mieć to na uwadze.

regulamin zwrotów Carrefour

Zwrot towaru – Lidl

Regulamin zwrotów obowiązujący w Lidlu nie jest bardzo szczegółowy. Sieć zamieściła na swojej stronie jedynie „Zasady zwrotów artykułów przemysłowych”. Warto wiedzieć, że nie zaliczają się do nich kosmetyki ani chemia gospodarcza, zatem można wywnioskować. że nie ma możliwości zwrotu tego typu produktów. Pozostałe produktu, niewykluczone regulaminem, można zwracać w ciągu 7 dni od daty zakupu. Zwrot gotówki odbywa się w ten sam sposób, w jaki dokonano płatności.

regulamin zwrotów Lidl

Zwrot towaru – Tesco

W sieci Tesco obowiązują dwa regulaminy. Jeden dotyczy towarów marki Tesco i programu „100% gwarancja satysfakcji”. Drugi odnosi się do wszystkich pozostałych produktów.

„100% gwarancja satysfakcji” dotyczy w większości produktów, których w wielu innych sklepach zwracać nie można. Są to pakowane produkty żywnościowe i  produkty nieżywnościowe dla niemowląt, kosmetyki, chemia gospodarcza, na których znajduje się logo Tesco lub produktów, na których znajduje się informacja „Wyprodukowano  dla Tesco”. Gwarancja satysfakcji dotyczy również warzyw, owoców i wszystkich produktów spożywczych sprzedawanych na kilogramy. Zwrot odbywa się w taki sam sposób, w jaki dokonano płatności (zwrot gotówki, zwrot na kartę płatniczą/kredytową). W przypadku zapłaty przy użyciu bonów, należność zostanie wypłacona w postaci środków na karcie podarunkowej. W przypadku zwrotu towaru, za który wydano bony/kupony promocyjne bądź który objęty był dodatkowym rabatem, wartość zwrotu zostanie pomniejszona o wartość już zrealizowanych bonów/kuponów promocyjnych.

Drugi regulamin wyklucza znacznie więcej produktów (spójrz do tabeli na końcu artykułu) jednak pozwala na zwrot nawet do 3 miesięcy po zakupie. Ogólne warunki są bardzo podobne do tych wymienionych powyżej, są jednak drobne różnice w polityce zwrotu należności. Tu również zwrot odbywa się w taki sam sposób, w jaki dokonano płatności, jednak w przypadku zapłaty przy użyciu bonów, należność zostanie wypłacona w gotówce. Przy zwrocie towaru objętego rabatem lub wydaniem bonów, procedura jest taka sama.

regulamin zwrotów Tesco – marka Tesco

regulamin zwrotów Tesco – pozostałe produkty

Zwrot towaru – Aldi

Aldi nie posiada na swojej stronie regulaminu zwrotów, dlatego nie mamy pełnym informacji na temat procedur w tej sieci. Jedyne informacje, jakie podają, to 30-dniowy termin zwrotu na podstawie paragonu oraz zwrot pieniędzy, a nie np. bonu. W przypadku jakichkolwiek pytań najlepiej skontaktować się z nimi mailowo lub porozmawiać z obsługą sklepu

informacja o zwrotach  – Aldi

Zwrot towaru – Auchan

Auchan w swoim regulaminie zastrzega, że termin na zwrot nie może przekroczyć 30 dni. Jedynym odstępstwem od tej zasady są zakupy, podczas których została zeskanowana karta Skarbonka. Wtedy zwrot nieużywanego towaru nie jest ograniczony czasowo. Innym rozwiązaniem zastosowanym przez Auchan, na które należy zwrócić uwagę, jest możliwość oddania produktów jedynie w sklepie z tym samym logo, w którym zostały kupione. Dla przypomnienia, sieć posiada trzy rodzaje placówek – Auchan, Moje Auchan, Auchan Supermarket. Postępowanie w przypadku zwrotu zakupów objętych rabatem jest takie samo, jak w większości innych sklepów – zwracana jest tylko rzeczywiście pobrana kwota.

regulamin zwrotów Auchan

 

Uprawnienie do zwrotu towaru pełnowartościowego nie wyłącza, nie ogranicza, ani nie zawiesza uprawnień konsumenckich dotyczących niezgodności rzeczy sprzedanej z umową wynikających z obowiązujących przepisów prawa. Pamiętajcie, że przepisy państwowe zawsze mają pierwszeństwo przed wewnętrznymi regulaminami firm. Co więcej, zwroty towarów zakupionych w promocji mogą podlegać innej polityce sklepów. Poznajcie więc odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat black friday.