1. Головна
  2. Рецепти
  3. Focaccia – prosty włoski chlebek

Focaccia – prosty włoski chlebek

Фото рецепта
LEWIATAN
8 інгредієнтів3h
Легкий
4 порцій
Фото автора
Gotuję z Lewiatanem57 рецептів
Всі рецепти
Реклама

Ви можете позначити продукти, які є у вас вдома, квадратиками зліва

Реклама
W dużej misce wymieszaj mąkę, 10 g soli i drożdże instant. Następnie dodaj ciepłą wodę i ponownie wymieszaj.
Ciasto powinno być lepkie ale raczej zwarte, tworzyć kulę. Natrzyj ją częścią oliwy z oliwek i przykryj folią spożywczą lub dobrze dopasowaną pokrywką.
Włóż do lodówki na co najmniej 8 godzin lub nawet na trzy dni. Uwaga! Przykrywając miskę ścierką ryzykujemy, że podczas długiego pobytu w lodówce wierzchnia warstwa ciasta wyschnie i utworzy się skorupka.
Piękno tego przepisu polega między innymi na jego uniwersalności! Poza tym, że focaccia nie obrazi się na dowolnie wybrane przez Was dodatki, możecie chrupać ją ze smakiem znacznie wcześniej niż po 8 godzinach 😉 Jak każde ciasto drożdżowe, włoski chlebek świetnie wyrośnie także w temperaturze pokojowej. W takich warunkach potrzebuje standardowe ~2 godziny w misce i dodatkowe pół godziny na drugie wyrośnięcie w docelowym naczyniu. Poza tym nie trzeba niczego zmieniać.
Zanim wstawisz wyrośnięte ciasto do piekarnika, pozwól mu ponownie wyrosnąć przez 1-3 godziny. Następnie nasmaruj brytfannę margaryną, włóż do niej ciasto i rozciągnij je delikatnie, by równomiernie pokryć spód brytfanki.
Aby focaccia miała charakterystyczną strukturę zrób na jej powierzchni wgłębienia palcami. Dodaj oliwę z oliwek, jedną lub dwie szczypty soli, świeży rozmaryn i pokrojone suszone pomidory.
Piecz w temperaturze 210 stopni Celsjusza około 25-30 minut, w zależności od pożądanego stopnia przyrumienienia!
Więcej przepisów na https://gotujezlewiatanem.pl
Готово!Рецепти готові, тепер можна насолоджуватися стравою.
Реклама

Купуйте розумно з Moja Gazetka

Завантаж на Google Play
Мобільний додаток