1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak oszczędzać na zakupach w 2022?
obrazek wpisu

Jak oszczędzać na zakupach w 2022?

obrazek autora

04.01.2022

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o tym, że rok 2022 nie będzie dla nas łaskawy, jeśli chodzi o ceny podstawowych produktów, głównie spożywczych. Dziś chcemy Wam pokazać, jak radzić sobie z podwyżkami i planować rozsądne, sprytne zakupy.

Planuj zakupy tak, aby kupić tylko potrzebne rzeczy

Nie sztuką jest wejść do sklepu i wypełnić wózek po brzegi. Sztuką jest znaleźć dobrej jakości produkty i wybrać tylko te, które rzeczywiście są Ci potrzebne. Pomoże w tym stara, sprawdzona lista zakupów — w papierowej formie lub zapisana w aplikacji Moja Gazetka.

Lista w aplikacji ma tę zaletę, że można dodać do niej produkty bezpośrednio z gazetki. Dzięki temu łatwiej znaleźć je później w sklepie.

Szukaj promocji na produkty, których często używasz

W każdym domu jest pula produktów, bez którym domownikom trudno się obejść. Najczęściej to mąka, mleko, cukier, pieczywo, sery, wędliny i nabiał, a także ulubione płatki śniadaniowe czy przekąski.

Jeśli jesteś w stanie wygospodarować w szafkach i zamrażarce trochę miejsca na zapasy, warto kupować takie rzeczy w większych ilościach, jeśli akurat są na promocji. Dlaczego? Po pierwsze, wydasz mniej, niż kupując je w cenach regularnych. Po drugie, możesz chodzić do sklepu rzadziej, a tym samym nie wystawiać się niepotrzebnie na zakupowe pokusy.

Sprawdzaj, gdzie najbardziej opłaca się robić zakupy

Najbliższy sklep nie zawsze jest najtańszy. Co więcej, co tydzień inny sklep może okazać się tym najbardziej opłacalnym! Wszystko przez promocje, które zmieniają się kilka razy w miesiącu. Przed każdymi zakupami warto sprawdzić, gdzie „Twoje” produkty mają najniższe ceny. Czasem bardziej opłaca się podjechać na drugi koniec miasta — do marketu, który ma w danym dniu lepszą gazetkę.

Jeśli masz taką możliwość, chodź na zakupy w pierwszej połowie dnia

Chodząc na zakupy wieczorem, wielu produktów już brakuje na półkach — zwłaszcza tych promocyjnych. Wtedy najczęściej bierzemy to, co jest — niestety, w wielu przypadkach zostają nam tylko drogie opcje.

Jeśli tylko masz taką możliwość, wybieraj się na zakupy w ciągu dnia — po porannych tłumach, ale przed 16:00, gdy większość ludzi kończy pracę i w drodze do domu odwiedza supermarket.

Sprawdź, co opłaca się zrobić samodzielnie

Środki czystości można zrobić z wody i octu lub sody oczyszczonej, a chleb to tylko woda, mąka i zakwas lub drożdże. Co jeszcze można zrobić własnoręcznie? Oto kilka przykładów:

  • Mrożonki — wystarczy zamrozić ulubione warzywa i owoce w szczycie sezonu, gdy są najtańsze i najsmaczniejsze
  • Przetwory owocowe i warzywne
  • Ocet jabłkowy —  w internecie jest mnóstwo przepisów
  • Niektóre kosmetyki — można kupić pojemniczki i składniki, a które wystarczą na dużo dłużej niż gotowa porcja z drogerii
  • Karma dla psa czy kota — domowa dieta bogata w warzywa, mięso i podroby będzie zdrowsza dla zwierzaka i tańsza dla jego opiekuna

Sprawdź, które z produktów codziennego użytku bardziej opłaca się robić w domu, niż kupować. Zaoszczędzona kwota może być naprawdę imponująca.

Czytaj bloga Mojej Gazetki

Moja Gazetka to nie tylko aplikacja, ale też blog. Publikujemy na nim artykuły z poradami dotyczącymi efektywnych, oszczędnych zakupów i podpowiadamy, jak lepiej gospodarować domowym budżetem.

Przeczytaj również nasz drugi wpis z poradami, jak robić tanie zakupy!