1. Strona główna
  2. Blog
  3. W jakich sklepach najchętniej kupujemy wyposażenie domu? RAPORT
obrazek wpisu

W jakich sklepach najchętniej kupujemy wyposażenie domu? RAPORT

obrazek autora

15.05.2023

Przed 3 miesiącami zapytaliśmy użytkowników Mojej Gazetki o ich ulubione sklepy spożywcze. Tym razem wracamy z nową odsłoną badania, w którym zadaliśmy analogiczne pytania o sklepy z wyposażeniem domu.

Gdzie najchętniej, a gdzie najczęściej robimy tego typu zakupy? Czy sąsiedztwo sklepu IKEA jest marzeniem każdego ankietowanego? Za co użytkownicy najbardziej cenią sklepy z wyposażeniem domu? O wszystkim piszemy poniżej!

Który sklep z wyposażeniem domu odwiedzamy najczęściej?

Wyposażenie domu ankietowani zdecydowanie najczęściej kupują w Pepco – zadeklarowało to 36,6% z nich. Drugim najczęściej odwiedzanym sklepem jest Action (23,2%), a trzecim Castorama (12%). Na dalszych miejscach znajdują się m.in. IKEA (8,5%) i Bricomarché (5,6%).

Czy robimy zakupy tam, gdzie lubimy?

Okazuje się, że badani nie zawsze robią zakupy tam, gdzie chcieliby najbardziej. Aż 37,9% z nich przyznało, że ich ulubiony sklep z wyposażeniem domu to nie ten sam, który najczęściej odwiedzają. Natomiast dla 62,1% ulubiony sklep z wyposażeniem domu to ten sam, w którym robią zakupy najczęściej.

W tej kategorii na pierwszym miejscu znów znalazło się Pepco – jest ulubionym sklepem dla 22,8% ankietowanych. Na kolejnych miejscach znajdziemy Action (21,4%), IKEA (20,7%), Castorama (7,6%) oraz Bricomarché i Agata Meble (oba po 4,1%).

Na szczególną uwagę zasługuje wysoki wynik sklepów IKEA. Ankietowani lubią robić tam zakupy, jednak nie mają takiej możliwości tak często, jakby chcieli. Najpewniej wynika to z lokalizacji sklepów sieci, które znajdują się tylko w największych miastach.

Za co cenimy ulubione sklepy?

Co decyduje, że jeden sklep staje się naszym ulubionym, a inny nie? Zdaniem większości ankietowanych, jest to najlepszy asortyment (52,4%). Ważna jest też dostępność ulubionych produktów (34,5%) oraz najniższe ceny (33,1%).

Inne często wskazywane odpowiedzi to bliska lokalizacja (23,4%) i wysoka jakość produktów (16,6%).

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Co najczęściej kupujemy w sklepach z wyposażeniem domu?

W sklepach z wyposażeniem domu badani najczęściej kupują dekoracje i drobne akcesoria kuchenne – to odpowiedzi, które wybrała ponad połowa z nich (kolejno 55,9% i 54,5%).

Dużą popularnością cieszą się też akcesoria do przechowywania (42,1%), ceramika użytkowa (37,9%), oświetlenie (36,6%) oraz tekstylia (31%).

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Jakich sklepów nam brakuje?

Wśród badanych, którzy wskazali, jaki sklep chcieliby mieć w swojej okolicy, zdecydowanie największą popularnością cieszyła się IKEA (ok. 37%). Na kolejnych stopniach podium znalazły się również Action (14%) oraz Pepco (13%).

Demografia

W badaniu wzięło udział 71,5% kobiet oraz 28,5% mężczyzn.

Najliczniejsza grupa ankietowanych to osoby w wieku 35-44 lat (39,6%)

Najliczniejsza grupa ankietowanych mieszka w miejscowościach o liczbie ludności mniejszej niż 10 tys. mieszkańców.

Szczegóły badania

Ankieta została przeprowadzona na grupie 145 użytkowników aplikacji Moja Gazetka w dniach 25.4-1.5.2023.