1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak długo Polak pracuje na Lidlomixa?
obrazek wpisu

Jak długo Polak pracuje na Lidlomixa?

obrazek autora

28.05.2024

Według naszego ostatniego badania ogólne zakupy w Lidlu w Polsce są o ok. 15% tańsze niż w Niemczech. A jak jest w przypadku hitowego Lidlomixa? Jak dużą część miesięcznej wypłaty musi przeznaczyć Polak, aby sprawić sobie taki sprzęt? Koniecznie przeczytaj!

Monsieur Cuisine Smart — największy konkurent Thermomixa

Dla tych, którzy nie wiedzą, czym jest Thermomix, wyjaśniamy, że jest to wielofunkcyjne urządzenie kuchenne, zastępujące wiele innych urządzeń i naczyń. Thermomix i urządzenia tego typu mieszają, gotują, siekają, ubijają, miksują, gotują w wodzie i na parze, wyrabiają ciasto, ważą i wykonują wiele innych czynności. Uważa się, że Thermomix może zastąpić m.in. garnki, blender, mikser, malakser i wagę kuchenną.

Jak można się domyślić Monsieur Cuisine Smart, potocznie zwany Lidlomiksem, jest odpowiedzią Lidla na Thermomix. Jedną z jego głównych zalet i powodów, dla którego konsumenci wolą go niż „oryginał”, jest cena.

Choć widząc na stronie Lidla cenę 2499 zł, można uznać, że to dość dużo jak na niewielki sprzęt kuchenny, o tyle łatwo zmienić zdanie, poznając bliżej Thermmix. Cena ostatniego, najnowszego modelu wynosi bowiem ok. 6000 zł.

Czy ktoś z Was jednak zastanawiał się, jaka jest różnica w cenie samego Lidlomixa, ale w różnych krajach? Bo my tak — i sprawdziliśmy to. Wyniki mogą Was zaskoczyć!

Ile kosztuje Lidlomix w Polsce, a ile w Niemczech?

Podczas porównywania cen w polskim i niemieckim Lidlu zauważyliśmy, że ceny robota Monsieur Cuisine Smart są różne.

Na oficjalnych stronach Lidla w obu krajach znaleźliśmy następujące ceny: 499€ na www.lidl.de oraz 2499 zł na www.lidl.pl.

Przeliczając cenę w euro na złotówki po kursie obowiązującym w dniu pisania tego artykułu (4,25 zł), wychodzi na to, że popularny Lidlomix w Niemczech kosztuje 2120 zł. W Polsce jest więc aż o 18% droższy!

To jednak nie wszystko, bo Monsieur Cuisine Smart dostępny jest też w innych krajach Europy, m.in. w Czechach, Włoszech czy Irlandii. Jak tam kształtują się jego ceny? Ile mieszkaniec danego kraju musi pracować, by pozwolić sobie na robota?

Odpowiedź na to pytanie nie była prosta, bo nie każdy kraj, w którym obecna jest Lidl, dysponuje sklepem internetowym tej sieci. Monsieur Cuisine Smart jest jednak dostępny także we własnym sklepem internetowym monsieur-cuisine.com w cenie 515,77 euro niezależnie od kraju, do jakiego jest zamawiany.

Jeśli interesują Cię tego typu porównania, przeczytaj nasze pozostałe artykuły:

Monsieur Cuisine Smart kosztuje tyle samo dla każdego?

Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak długo muszą pracować mieszkańcy poszególnych państw, by zamówić najnowszy Lidlomix ze strony monsieur-cuisine.com w cenie 515,77 euro.

W analizie wzięliśmy pod uwagę średnie zarobki w 29 krajach, w których sieć Lidl ma swoje sklepy: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy.

Na potrzeby badania przyjęliśmy, że pełny etat w każdym z tych państw wynosi 168 godzin miesięcznie. Informacje o średnich zarobkach netto pochodzą z różnych stron internetowych oraz kalkulatorów płac i mogą nieco różnić się od stanu faktycznego, czego nie jesteśmy w stanie zweryfikować.

Kto pracuje na Monsieur Cuisine najkrócej, a kto najdłużej?

Mieszkańcy tylko 7 państw mogą zarobić na Lidlomix poświęcając na pracę mniej niż 20% etatu. To Belgia, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Dania, Luksemburg i Szwajcaria. Rekordzistami są 2 ostatnie kraje, gdzie na robota Monsieur Cuisine Smart można zarobić jedynie w ciągu dwóch „dniówek”.

Natomiast najdłużej, bo więcej niż połowę etatu, na Monsieur Cuisine Smart muszą pracować mieszkańcy Słowacji, Serbii, Chorwacji, Bułgarii, Węgier i Rumunii. W ostatnim z wymienionych państw na Lidlomix można pozwolić sobie dopiero po przepracowaniu 142 godzin, czyli prawie 85% miesięcznego wymiaru godzin, co stanowi najwyższy wynik w naszym zestawieniu.

Jak długo Polak pracuje na Lidlomixa?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule tego artykułu jest jedynie umiarkowanie optymistyczna. Co prawda Polska nie znalazła się na szarym końcu, jednak nie uplasowała się wysoko — jesteśmy na 21 pozycji z 29 analizowanych krajów.

Statystyczny Polak pracuje na robota Monsieur Cuisine Smart 71 godzin, czyli 42% pełnego etatu. Dłużej od nas pracują na niego jedynie w Portugalii, Łotwie, Słowacji, Serbii, Chorwacji, Bułgarii, Węgrzech oraz Rumunii.

Zdjęcie: www.lidl.pl