1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak inflacja wpływa na codzienne zakupy Polek i Polaków? RAPORT
obrazek wpisu

Jak inflacja wpływa na codzienne zakupy Polek i Polaków? RAPORT

obrazek autora

10.10.2022

Temat inflacji jest nierozerwalnie związany z aplikacją Moja Gazetka. Użytkownicy przywiązują coraz większą wagę do planowania oszczędnych zakupów, a w związku z tym intensywniej szukają wszelkich promocji w naszej aplikacji.

Zapytaliśmy ich o to, jak inflacja wpłynęła na codzienne zakupy w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Jak można się domyślić, ostatnie pół roku wielu osobom upłynęło pod znakiem intensywnego polowania na okazje oraz rezygnowania ze zbędnych wydatków. Szczegółowe wyniki badania prezentujemy poniżej.

Prawie wszyscy musimy oszczędzać

90,3% ankietowanych przyznało, że wzrost cen ma i miał wpływ na zakupy w ich gospodarstwach domowych w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Ceny rosną już od kilkunastu miesięcy, a wzrost kosztów życia dotyka coraz więcej osób.

Jak wzrost cen odbił się na zakupach użytkowników Mojej Gazetki? Ankieta pokazała, że badani zdecydowanie częściej niż kiedyś szukają promocji — przyznało to 73,4%. 50,8% kupuje mniej produktów niż dawniej oraz wybiera produkty tańsze niż kiedyś. 44,8% dokładniej niż wcześniej planuje zakupy.

W ankiecie pojawiły się także inne odpowiedzi, podane przez badanych. To m.in. konieczność odmawiania sobie wielu rzeczy, niekupowanie produktów na zapas oraz prowadzenie w miarę możliwości własnych upraw.

Z czego rezygnujemy?

Aż 93,2% ankietowanych przyznało, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy musiało zrezygnować z zakupu konkretnych produktów lub kupuje ich mniej.

Bazując na odpowiedziach badanych, najczęściej rezygnujemy lub ograniczamy zakup mięsa i ryb, pieczywa, słodyczy, nabiału, przekąsek, masła, cukru czy owoców

Nie brakowało też odpowiedzi, w których ankietowani przyznawali, że ograniczają zakup wszystkich produktów spożywczych lub rezygnują z wielu rzeczy, które jeszcze niedawno kupowali.

O ile wzrosły koszty zakupów?

Poprosiliśmy badanych, aby oszacowali, jak w ujęciu procentowym zmieniły się ich wydatki na jedzenie w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Najczęściej przewijającymi się odpowiedziami było 20%, 30%, 40%. Nie brakowało jednak wskazań, że codzienne zakupy spożywcze podrożały o 50%, 70%, a nawet 100%.

Jedynie mniej niż 1% badanych wskazywało na jednocyfrowy wzrost lub jego brak.

Podsumowanie

Wyniki ankiety potwierdzają to, co słychać w ogólnej dyskusji — wszystko drożeje, a standard życia wielu Polek i Polaków coraz bardziej się obniża. Coraz mniej osób może pozwolić sobie na beztroskie zakupy, a w koszykach w wielu przypadkach lądują jedynie podstawowe produkty.

Badani rezygnują z zakupów, które nie są konieczne, przywiązują większą wagę do obowiązujących promocji, dokładniej planują zakupy i wybiera tańsze zamienniki produktów, z których korzystali jeszcze do niedawna.

Będziemy stale przyglądać się zmianom w zachowaniach zakupowych użytkowników Mojej Gazetki i porównywać wyniki w czasie.

Demografia

75,7% badanych to kobiety, 24,3% to mężczyźni.

Ankietowani to w większości ludzie młodzi, w wieku 25-44 lat.

Większość ankietowanych mieszka w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców.

Szczegóły badania

Ankieta została przeprowadzona na grupie 424 użytkowników aplikacji Moja Gazetka w dniach 29.7-23.9.2022.