1. Strona główna
  2. Blog
  3. 8 porad jak kupować prezenty i nie zbankrutować
obrazek wpisu

8 porad jak kupować prezenty i nie zbankrutować

obrazek autora

22.11.2019

Kupowanie prezentów pod choinkę to naprawdę wymagające zajęcie, które w dodatku bardzo łatwo zawalić… Co zrobić, aby kupić trafiony prezent, nie stresować się podczas zakupów i nie zbankrutować? Przeczytajcie!

Zrób listę, określ budżet…

…i trzymaj się ich! Dokładnie tak, jak na klasycznych zakupach.

Zastanów się więc, co może ucieszyć obdarowanego i zapisz swoje pomysły — to uchroni Cię przed kupowaniem nieprzemyślanych rzeczy, które prawdopodobnie nikomu nie przypadną do gustu.

Następnie określ budżet, jaki możesz przeznaczyć na prezentowe zakupy. Jeśli jakieś pomysły wykraczają poza tę kwotę, zamień je na inne. Robiąc jedno odstępstwo, dużo łatwiej o kolejne. Tym sposobem łatwo stracić kontrolę nad wydatkami i pozbyć się dużo większej kwoty niż ta założona na początku.

Ciekawym pomysłem, którego sama realizacja może już dać sporo radości, są niskobudżetowe prezenty. Warto wspólnie ustalić bardzo niską kwotę na poziomie 10-15 zł dla osoby i ruszyć głową, aby jak najbardziej kreatywnie ją wykorzystać. Osoby, które lubią wyzwania, mogą iść o krok dalej i ustalić dodatkowe zasady — np. żadnych słodyczy, żadnych kolorowych skarpetek itp.

Poszukaj najtańszej opcji

Różnice w cenach — zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem — mogą być kolosalne. Zamiast biec na zakupy do pierwszego sklepu po drodze z pracy, lepiej poświęcić chwilę na rozeznanie się sytuacji. Przeglądanie aktualnych ofert w Mojej Gazetce pozwoli łatwo znaleźć najlepsze okazje, które gwarantują najniższe ceny.

Wyznacz czas specjalnie na zakupy

Zakupy w pośpiechu na najprostszy sposób, by wydać dużo pieniędzy na nietrafione prezenty.

Niezależnie od tego, czy kupujesz prezenty offline, czy w sieci, wyznacz na to specjalny czas. Wybierz sklepy, które chcesz odwiedzić. Usiądź wieczorem przed komputerem lub wyznacz całe popołudnie na chodzenie po sklepach. Dzięki temu unikniesz stresu i będzie Ci łatwiej trzymać się ustalonego scenariusza.

Wybierz coś, czego nie można postawić na półce

Jeśli nie wiesz, jaki prezent kupić i boisz się, że nie trafisz, masz dwa wyjścia. Pierwsza opcja to po prostu zapytać. Jednak jeżeli zależy Ci na niespodziance, dobrym wyborem będą wrażenia, nie przedmioty. Karnet do kina, voucher do SPA czy wejściówka na kabaret zapewnią obdarowanemu/ obdarowanej chwile dobrej rozrywki. Nie będą też kurzyć się na półce ani wisieć nieużywane w szafie.

Własnoręcznie robione prezenty

Własnoręcznie wykonane prezenty to świetny sposób na oszczędność, a jednocześnie dobrą zabawę. Często wymagają większego nakładu czasu niż klasyczne podarunki, ale mogą dać także więcej radości.

Zrób to dużo wcześniej

Koniec listopada to ostatni dzwonek, by móc przebierać w atrakcyjnych promocjach — z początek grudnia coraz trudniej o niskie ceny. Warto więc skorzystać m.in. z ofert podczas Black Friday i zaopatrzyć się w prezenty z wyprzedzeniem.

Nie pożyczaj pieniędzy na prezenty

Kupuj takie prezenty, na które Cię stać. Sensem świątecznych podarunków jest sprawianie przyjemności zarówno z otrzymywania, jak i dawania. A co to za przyjemność, która nadwyręża budżet i wymaga spłacania przez kilka kolejnych miesięcy?

Nie daj się nabrać

Nie daj się nabrać na sztuczki supermarketów, które w okresie przedświątecznym szczególnie intensywnie polują na pieniądze konsumentów. Napisaliśmy o nich więcej w tym artykule.