1. Strona główna
 2. Blog
 3. Jak kupowaliśmy prezenty na mikołajki w 2020 roku? Mikołajkowy raport Mojej Gazetki
obrazek wpisu

Jak kupowaliśmy prezenty na mikołajki w 2020 roku? Mikołajkowy raport Mojej Gazetki

obrazek autora

21.12.2020

Mikołajki to zdecydowanie najbardziej ulubione święto wielu dzieci — zaraz obok dnia dziecka, urodzin i Bożego Narodzenia. To tego dnia wyczekiwane przez cały rok prezenty magicznie materializują się w różnych miejscach — pod łóżkiem, w butach, pod choinką. I właśnie o prezenty zapytaliśmy sprawców mikołajkowej magii w ankiecie przeprowadzonej wśród użytkowników aplikacji Moja Gazetka.

Do udziału w ankiecie zgłosiło się 677 użytkowników naszej aplikacji, a finalnie na pytania odpowiedziało 79% z nich, czyli 534 osoby — pytania były bowiem skierowane wyłącznie do rodziców. Ankieta była przeprowadzona w dniach 23-27 listopada 2020.

Czy w ogóle obchodzimy mikołajki?

Zdecydowanie tak. Niemal 98% badanych obchodzi w swoim domu mikołajki, a 56,4% kupuje z tej okazji prezenty nie tylko najmłodszym, ale też dorosłym.

Czy w Twoim gospodarstwie domowym obchodzi się mikołajki?
Czy w Twoim gospodarstwie domowym prezenty mikołajkowe kupuje się także dorosłym?

Co więcej, 94% osób, które obchodzą mikołajki, kupują prezenty także pod choinkę.

Jeśli obchodzicie mikołajki, czy kupujecie prezenty także pod choinkę?

Jak wszyscy dobrze wiemy, prezenty mikołajkowe przynosi Mikołaj, jednak podarunki pod choinką to już dużo bardziej skomplikowana sprawa. W zależności od tradycji przynoszą je najczęściej również Mikołaj, ale czasami też m.in. Dziadek Mróz, Gwiazdor, Gwiazdka, Dzieciątko, Aniołek albo… rodzice.

Kto u Ciebie przynosi prezenty pod choinkę?

Czy pandemia koronawirusa miała wpływ na tegoroczne mikołajki?

Tak, tak, nawet tutaj nie można pominąć tematu, który zdominował cały rok 2020. Cześć ankietowanych zadeklarowała, że pandemia nie wpłynie w żaden sposób na tegoroczne mikołajki. Inni przyznali, że tym razem 6 grudnia będzie inny — najczęściej z powodu mniejszego budżetu na prezenty oraz ograniczenia liczby osób, które zazwyczaj spotykają się przy tej okazji.

Czy pandemia koronawirusa zmieni sposób, w jaki obchodzicie mikołajki?

Jak kupujemy prezenty mikołajkowe?

Kupujemy prezenty z wyprzedzeniem czy na ostatnią chwilę? W ankiecie mamy dwa obozy. Pod koniec listopada lub wcześniej w prezenty zaopatruje się w sumie 58,2% ankietowanych, a na początku grudnia lub w dzień mikołajek upominki kupuje 53,9%.

Osoby, które zostawiają zakupy na ostatnią chwilę, najczęściej kupują słodycze — dzieje się tak w 50,77% przypadków. Z kolei prezentami planowanymi z wyprzedzeniem w większości przypadków są zabawki — w 45,15% jest kupowana już pod koniec listopada.

Z jakim wyprzedzeniem kupujesz prezenty mikołajkowe?

Jeśli chcecie wiedzieć, co ankietowaniu planowali kupić w ramach mikołajek i jak podejmowali decyzję o wyborze prezentu, zerknijcie na kilka poniższych wykresów.

Na pierwszym z nich zobaczycie, co mieli zamiar kupić swojemu dziecku lub dzieciom. Prym wiodły zabawki i słodycze, za nimi uplasowały się gry planszowe i elektronika. Wiele osób wybrało też inne prezenty, a wśród nich m.in. ubrania, książki, biżuterię, hulajnogę, pieniądze  kosmetyki.

Co w tym roku kupisz jako prezent mikołajkowy dla dziecka / dzieci?

Ankietowani, którzy mają zamiar kupić jedynie słodycze, najczęściej deklarowali, że wydadzą na nie do 30 zł. Na zabawki, gry komputerowe i planszowe najwięcej osób planuje wydać 51-100 zł, a na elektronikę najwięcej osób przeznaczyło ponad 100 zł.

Skąd rodzice wiedzą, jaki prezent kupić? 37,4% prosi dzieci o napisanie listu do Mikołaja, a 25,9% pyta wprost. Pozostali szukają inspiracji na własną rękę: 10,4% szuka pomysłów w sieci, 7,9% chodzi po sklepach, 11,5% przegląda gazetki promocyjne, a 3,8% po prostu uważa, że wie, co jest modne.

Jak szukasz pomysłu na prezent mikołajkowy dla dziecka?

Zapytaliśmy rodziców również o to, co ich zdaniem jest najbardziej pożądanym przez dzieci prezentem na mikołajki. Wśród najczęściej powtarzających się odpowiedzi było dużo ogólników: zabawki, słodycze, elektronika. Znalazło się jednak także kilka konkretów, m.in. Lego, Minecraft, Play Station, kalendarz adwentowy, Play Doh, hulajnoga, 

Idąc za ciosem, zbadaliśmy także orientację rodziców w obszarze aktualnie modnych gier i zabawek. Osoby, które przyznały, że wiedzą, co jest na topie, wskazały m.in. Lego, Psi Patrol, LOL Surpriese, Cry Babies, Barbie oraz Hot Wheels w kategorii „Zabawki” oraz m.in. Minecraft, Fortnite, FIFA oraz The Sims w kategorii „Gry komputerowe”.

Jakich prezentów szukali użytkownicy aplikacji Moja Gazetka?

11,5% respondentów przyznało, że w poszukiwaniu prezentów przegląda gazetki. Zajrzeliśmy więc do danych, jakie zgromadziła nasza aplikacja. Zauważyliśmy, że pod koniec roku zdecydowanie wzrasta zainteresowanie poszczególnymi produktami. 

Frazy, które zanotowały większą liczbę w wynikach wyszukiwania w okresie około mikołajkowym to m.in.:

 • Barbie
 • Lego
 • Kinder
 • Lalka
 • Zabawki
 • Zabawka
 • Gra

Tak wyglądały wzrosty na tle poprzednich miesięcy:

Wyniki wyszukiwania dla frazy „barbie” w aplikacji Moja Gazetka
Wyniki wyszukiwania dla frazy „lego” w aplikacji Moja Gazetka
Wyniki wyszukiwania dla frazy „kinder” w aplikacji Moja Gazetka
Wyniki wyszukiwania dla frazy „lalka” w aplikacji Moja Gazetka
Wyniki wyszukiwania dla frazy „zabawki” w aplikacji Moja Gazetka
Wyniki wyszukiwania dla frazy „zabawka” w aplikacji Moja Gazetka
Wyniki wyszukiwania dla frazy „gra” w aplikacji Moja Gazetka

Budżet na prezenty mikołajkowe

Wysokość kwoty, jaką ankietowani byli w stanie przeznaczyć na jeden prezent, była zróżnicowana. Najwięcej z nich, bo 30,8%, miało zamiar wydać 51-100 zł. Najmniejsze grono badanych wskazało najwyższy budżet dostępny w ankiecie, czyli ponad 100 zł.

Ile wydasz w tym roku na jeden prezent mikołajkowy dla dziecka?

Deklaracje to jedno, jednak rzeczywistość weryfikuje nasze finansowe plany. Aż 73,3% ankietowanych przyznało, że zdarza im się przekraczać ustalony budżet.

Czy zdarza Ci się przekroczyć ustalony budżet na prezenty mikołajkowe?

Temat przekraczania budżetu zainteresował nas szczególnie — w końcu tworzymy aplikację, która promuje oszczędne zakupy.

Przekraczanie budżetu najczęściej przytrafia się osobom, które:

 • Planują wydać 51-100 zł na każdy prezent (35,05% z nich przekracza budżet)
 • Kupują prezenty pod koniec listopada (44,07% z nich przekracza budżet)
 • Proszą dziecko o list do Mikołaja (38,66%)
 • W prezencie planowały kupić dziecku zabawkę (47,68%)

Demografia badanych

Nasze respondentki i respondenci to w 80,8% kobiety i w 19,2% mężczyźni. Najwięcej z nich jest w wieku 35-44 lat — 40,9%, najmniej ma mniej niż 18 lat — 0,9%.

Najczęściej mieszkają w miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców — 38,3% — i mają 1 lub 2 dzieci — w sumie 81%. Najwięcej z nich ma dzieci w wieku 4-12 lat — 56,1%.

W jakim wieku są Twoje dzieci?

Powyższe informacje nie dotyczą danych zaprezentowanych w akapicie „Jakich prezentów szukali użytkownicy aplikacji Moja Gazetka?”.

Aplikacja Moja Gazetka

Moja Gazetka to aplikacja do przeglądania gazetek promocyjnych, tworzenia i udostępniania list zakupów oraz zarządzania kartami lojalnościowymi. Każdego miesiąca publikujemy ok. 600 gazetek, a w naszej bazie znajduje się ponad 100 sklepów z 12 kategorii. Miesięcznie z aplikacji korzysta 450 tys. użytkowników, a w samej Polsce zanotowaliśmy już ponad 1,6 mln instalacji aplikacji.