1. Strona główna
 2. Blog
 3. Sklepy LIDL będą otwarte w niedziele!
obrazek wpisu

Sklepy LIDL będą otwarte w niedziele!

obrazek autora

30.08.2021

Serwis wiadomoscihandlowe.pl ustalił, że Lidl idzie w ślady Biedronki i zamierza otwierać sklepy w niedziele niehandlowe dzięki nawiązaniu współpracy z Pocztą Polską.

Ma to być odpowiedź na działania konkurencji oraz brak zainteresowania ze strony rządzących tematem uszczelnienia ustawy o zakazie handlu w niedzielę.

O tym, że Biedronka otwiera sklepy w niedziele niehandlowe, pisaliśmy tutaj oraz tutaj.

Jakie sklepy są otwarte w niedziele niehandlowe?

Na początku przypomnijmy, jakie sklepy mogą być otwarte w każdą niedzielę. Ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje wyjątki, wśród których znalazły się m.in. apteki, lodziarnie i cukiernie, stacje benzynowe, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy z prasą oraz placówki pocztowe.

Ustawa wymusza zamykanie w niedziele niehandlowe takich sklepów, jak hiper- i supermarkety, dyskonty, sklepy obuwnicze i odzieżowe czy drogerie.

Otwarte mogą być tylko te sklepy, w których za ladą stoi sam właściciel, właścicielka lub członek ich rodziny. Korzystają na tym głównie małe sklepiki. Duże sieciówki jednak nie zostają w tyle — znalazły swój sposób na handel w niedziele.

Lidl idzie w ślady Biedronki i otwiera sklepy w niedziele

Podobnie, jak Biedronka, Lidl zdecydował się wejść we współpracę z Pocztą Polską. Dzięki działalności placówki pocztowej na terenie sklepu możliwe jest prowadzenie handlu 7 dni w tygodniu.

Z informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika, że Lidl otworzy kilka sklepów już w niedzielę niehandlową 5 września, a kolejne będą otwierane sukcesywnie.

Serwis Wiadomości Handlowe ustalił, że „Typując placówki, które zostaną otwarte, Lidl brał pod uwagę m.in. bliskość innych sklepów już otwartych w niedziele oraz wpływ działań konkurencji na sprzedaż” [cytat z artykułu na portalu wiadomoscihandlowe.pl].

Niedługo dowiemy się, ile to sklepów i w jakich lokalizacjach się znajdują.

Zakaz handlu w niedzielę stał się fikcją

Rząd zdaje się nie traktować priorytetowo problemu uszczelnienia ustawy o zakazie handlu w niedzielę. W związku z tym kolejne sklepy otwierają swoje drzwi w niedziele, korzystając ze współpracy z Pocztą Polską.

I tak na liście miejsc, gdzie możemy zrobić niedzielne zakupy, znajdują się już m.in.:

 • Lidl
 • Biedronka
 • Carrefour Express
 • Carrefour Market
 • Easy Auchan
 • Żabka
 • Prim Market
 • ABC
 • Polska Chata
 • Topaz
 • Top Market

Nie będzie zaskoczeniem, jeśli w ślady konkurencji pójdą m.in. Aldi, Kaufland, czy Netto. W sytuacji, gdy coraz więcej sklepów i marketów jest otwartych w niedziele niehandlowe, dla pozostałych oznacza to ogromne straty. Każdy, kto ma ochotę zrobić zakupy w niedzielę, obecnie nie ma już większego problemu ze znalezieniem otwartego supermarketu.