1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czy Polacy prowadzą zdrowy tryb życia? Raport 2020
obrazek wpisu

Czy Polacy prowadzą zdrowy tryb życia? Raport 2020

obrazek autora

27.08.2020

Czy Polacy kupują zdrową żywność i czy jest to jednoznaczne z przestrzeganiem zdrowiej diety? Czy wybierając produkty bio wiedzą, czym te się charakteryzują? I czy zdrowe odżywianie idzie w parze z regularnym wysiłkiem fizycznym? O to wszystko i jeszcze więcej zapytaliśmy użytkowników aplikacji Moja Gazetka. Wyniki badania, wykonanego we współpracy z HiperCom, możecie obejrzeć poniżej!

Czy Polacy myślą o zdrowiu podczas zakupów?

W sumie 82,3% ankietowanych zadeklarowało, że zawsze lub prawie Za pozytywną informację można uznać, że 82,3% ankietowanych deklaruje, że stara się kupować zdrową żywność. Dokładnie tyle samo badanych twierdzi również, że wie, czym charakteryzują się produkty ekologiczne oraz bio.

72,5% ankietowanych zazwyczaj lub zawsze czyta skład produktów przed umieszczeniem ich w koszyku. Nieco mniej, bo 65,4%, zwraca uwagę na ich wartości odżywcze. 12,1% nigdy nie zwraca uwagi na skład produktów, a 22,5% nie interesują wartości odżywcze.

Co ciekawe, 19,52% osób, które starają się kupować zdrową żywność, nie czyta lub zazwyczaj nie czyta składu produktów. Możliwe, że wynika to z doświadczenia i znajomości rynku zdrowej żywności.

A czy odżywiają się zdrowo?

Mimo zaleceń WHO, by spożywać maksymalnie 0,5 kg czerwonego mięsa w tygodniu, jedynie 18,1% respondentów stara się mięso ograniczać (więcej o ograniczaniu wybranych produktów w diecie piszemy niżej). Tygodniowa średnia w Polsce to wciąż ok. 1,3 kg. 86,4% nie jest i nie planuje być na diecie wegetariańskiej ani wegańskiej. Wegetarianie to jedynie 3,3% ankietowanych, a weganie — 1,8%.

Planowanie jadłospisu z wyprzedzeniem sprzyja zdrowemu odżywianiu i pomaga ograniczać marnowanie jedzenia. 44,1% badanych planuje jadłospis z wyprzedzeniem, 55,9% tego nie robi.

Ograniczenie spożycia niektórych substancji to coraz silniejszy trend. W naszym badaniu aż 61,6% ankietowanych przyznało się do ograniczania spożycia cukru, 37,4% spożycia tłuszczu, a 36% — glutaminianu sodu. To trzy najczęściej ograniczane składniki — dalej pojawiły się również mięso i gluten, a także pojedyncze głosy m.in. laktozę, sól czy alkohol. Około 24% nie wprowadza do diety żadnych tego typu ograniczeń. Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ ankieta pozwalała wybrać więcej niż 1 opcję.

Mimo że wspomniane wyżej 82,3% osób dba o to, by kupować zdrową żywność, a większość ankietowanych ogranicza spożycie substancji uznawanych za niezdrowe, to tylko 57,8% twierdzi, że przestrzega zdrowej diety.

Jak Polacy oceniają dostępność zdrowej żywności?

73,4% ankietowanych odpowiedziało, że produkty ekologiczne powinny lub raczej powinny być lepiej oznaczane w gazetkach promocyjnych lub zajmować osobne strony.

Natomiast jeśli chodzi o dostępność produktów bio i eko już w sklepach, tylko 33,1% badanych twierdzi, że jest ona wystarczająca. 42,7% uważa, że jest zbyt mała lub zdecydowanie zbyt mała. 22,2% nie ma zdania na ten temat.

Z danych, które otrzymaliśmy od HiperCom dowiedzieliśmy się, jak wygląda rzeczywista obecność zdrowej żywności w gazetkach promocyjnych. Analizie poddano okres 25.03.2020-25.05.2020 i gazetki najpopularniejszych sieci handlowych.

W ciągu 3 miesięcy w 301 gazetkach pojawiło się łącznie 642 produkty oznaczone jako zdrowe. Dokładnie było to 281 produktów bio, 108 produktów ekologicznych, 191 wegańskich oraz 62 wegetariańskie. Należy mieć na uwadze, że przedstawione liczby dotyczą jedynie produktów w gazetkach — nie całej zdrowej żywności na półkach sklepów.

Czy Polacy są aktywni fizycznie?

Nowa piramida zdrowego żywienia określa codzienny wysiłek fizyczny jako podstawę zdrowego trybu życia, na równi z odpowiednią dietą. Zapytaliśmy więc naszych ankietowanych również o to.

O ile większość ankietowanych stara się zdrowo odżywiać, o tyle codzienny wysiłek fizyczny podejmuje jedynie 17,3% z nich. Trochę więcej badanych — 29,5% — podejmuje aktywność fizyczną kilka razy w tygodniu. 20,8% jest aktywnych sporadycznie, bo rzadziej niż raz w miesiącu lub wcale.

Demografia badanych

Przedstawione w raporcie dane pochodzą z badania ankietowego na próbie 833 osób.

  • 71,4% kobiet i 28,6% mężczyzn
  • 60,7% z nich ma 25-44 lat
  • Najwięcej ankietowanych mieszka w miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców, najmniej — w dużych miastach powyżej 500 tys.
  • Najwięcej ankietowanych ma wykształcenie średnie — 40,5%, a najmniej podstawowe — 10,6%
  • 54,2% ma dzieci, 45,8% ich nie ma.

Więcej danych na temat ankietowanych poniżej:

Aplikacja Moja Gazetka

Moja Gazetka to aplikacja do przeglądania gazetek promocyjnych, tworzenia i udostępniania list zakupów oraz zarządzania kartami lojalnościowymi. Każdego miesiąca publikujemy ok. 600 gazetek, a w naszej bazie znajduje się ponad 90 sklepów z 12 kategorii. Miesięcznie z aplikacji korzysta 450 tys. użytkowników, a w samej Polsce zanotowaliśmy już ponad 1,5 mln instalacji aplikacji.