1. Strona główna
  2. Blog
  3. Pierwszy bezobsługowy sklep Żabka już działa!
obrazek wpisu

Pierwszy bezobsługowy sklep Żabka już działa!

obrazek autora

17.06.2021

Technologie zmieniają sposób, w jaki robimy zakupy. Jedną z najnowszych takich zmian jest otwarty niedawno Żappka Store, czyli pierwszy bezobsługowy sklep Żabka.

Gdzie jest i czy będzie ich więcej? Jak się robi zakupy w sklepie przyszłości? Przeczytajcie!

A jeśli interesuje Was, jak sieci handlowe wykorzystują nowe technologie, zajrzyjcie do tego artykułu.

Sklep bez gotówki i karty płatniczej

To, co chyba najbardziej istotne w Żappka Store, to że pozwala robić zakupy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Sklep jest całkowicie samoobsługowy – nie ma tam żadnych pracowników poza osobami, które w razie potrzeby uzupełniają towar. Nie jest to zupełna nowość – przecież do sklepów i kas samoobsługowych jesteśmy już przyzwyczajeni…

Nowością jest jednak fakt, że w Żappka Store nie znajdziemy żadnych kas! W sklepie nie płaci się za zakupy – a przynajmniej nie w standardowy, znany nam sposób. Kasy zastępuje aplikacja Żappka.

Jak działa Żappka Pay i zakupy bezgotówkowe?

Żeby zrobić zakupy w nowej Żabce, potrzebna jest aplikacja Żappka, w której trzeba skonfigurować usługę płatniczą Żappka Pay.

Gdy ten krok jest już za nami, można wybrać się na zakupy. Aby wejść do sklepu, trzeba wygenerować w aplikacji jednorazowy kod QR. Zeskanowanie go na czytniku przed wejściem pozwoli otworzyć drzwi.

Jak zrobić zakupy? Wystarczy wziąć z półki upatrzone produkty i… wyjść.

Za produkty nie płaci się kartą, BLIKiem, telefonem ani gotówką. Odpowiednia kwota jest ściągana automatycznie z naszego konta bankowego, skonfigurowanego w usłudze Żappka Pay.

Jak to możliwe? Nowy rodzaj sklepów wykorzystuje zaawansowane technologie, jak np. deep learning. System kamer rozpoznaje zdjęte z półek produkty i przekazuje do systemu kwotę do zapłaty.

Przedstawiciele Żabki zapewniają, że system nie identyfikuje klientów ani nie zapamiętuje obrazów. To bardzo ważne z punktu widzenia ochrony danych osobowych.

Co można kupić w bezobsługowej Żabce?

W tej chwili Żappka Store oferuje ok. 300 produktów – głównie słodycze, dania gotowe, przekąski, napoje i gorąca kawa z ekspresu.

Pierwsza Żappka Store stanęła w Poznaniu. Gdzie będzie kolejna?

Pierwsza bezobsługowa Żabka została otwarta na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Sieć zapowiada, że drugi taki punkt powstanie w Warszawie.

Żappka Store to format opracowany z myślą o lokalizacjach, w których standardowy sklep nie sprawdziłby się równie dobrze. Użytkownicy serwisów handlowych zastanawiają się, gdzie powinny pojawić się bezobsługowe Żabki – propozycje, jakie padają, to m.in. dworce, kampusy uniwersyteckie czy duże węzły przesiadkowe.

Gdzie będą pojawiać się następne sklepy? To zależy m.in. od zainteresowania franczyzobiorców. Żappka Store docelowo nie będą zarządzane przez centralę, tylko właśnie przez prywatnych przedsiębiorców.

Zdjecie: www.zabka.pl/biuro-prasowe