1. Strona główna
  2. Blog
  3. Sklepy otwarte całą dobę lub w niedzielę — gdzie zrobimy zakupy?
obrazek wpisu

Sklepy otwarte całą dobę lub w niedzielę — gdzie zrobimy zakupy?

obrazek autora

15.05.2020

Ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa utrudniły nam codzienne zakupy. W sklepach może przebywać niewielka liczba osób, kolejki są dłuższe, a samo wyjście na zakupy wymaga większych przygotowań niż zazwyczaj.

W takich sytuacjach często zastanawiamy się, czy uda się nam zrobić zakupy w nietypowych godzinach lub niehandlową niedzielę. Przyjrzyjmy się więc, jakie sklepy dają taką możliwość.

Jakie sklepy są otwarte całą dobę?

Czasem pilna potrzeba lub nietypowe godziny pracy sprawiają, że stajemy przed koniecznością zrobienia nocnych zakupów. Czy obecnie mamy taką możliwość? Okazuje się, że tak.

Zakupy bez względu godzinę zrobimy na stacjach benzynowych. Obecnie na większości z sieciowych stacji znajdziemy niewielkie sklepiki, w których dostępne są podstawowe artykuły spożywcze, kosmetyki, napoje, przekąski, a nawet gotowe dania.

Swoją działalność w nocy prowadzi także spora część sklepów spożywczo-monopolowych. Ich asortyment jest oczywiście mocno ograniczony, niemniej również tu możemy znaleźć podstawowe produkty spożywcze.

Jeśli potrzebujemy lekarstw lub opatrunków, możemy udać się również do całodobowych aptek dyżurnych. Co prawda znajdziemy tam także kosmetyki i artykuły higieniczne, jednak warto pamiętać, aby z oferty apteki dyżurnej korzystać jedynie w pilnych sytuacjach.

Lidl i Biedronka — czy nadal możemy robić zakupy do północy?

Wszyscy pamiętamy, że krótko przed Świętami Wielkiejnocy dwa najpopularniejsze dyskonty wydłużyły czas pracy nawet do 24 godzin. Następnie, w ramach znoszenia restrykcji związanej z koronawirusem czas pracy został ograniczony do północy. Czy nadal możemy odwiedzać te sklepy do 0:00?

Jak możemy przeczytać w komunikacie sieci Jeronimo Martins, markety Biedronka w większości nadal pracują w godzinach 6:00-0:00. Wydłużone godziny nie dotyczą jednak wszystkich sklepów. Możemy natknąć się na sklepy, w których godziny pracy są inne — przykładowo 5:00-22:00. Jeśli chcemy mieć pewność, że market w naszej okolicy działa do północy, warto sprawdzić listę wyjątków dostępnych na stronie internetowej Biedronki.

Z kolei Lidl zrezygnował już z pracy do północy i sklepy w większości przypadków zamykane są o godzinie 22:00. Wciąż jednak istnieją wyjątki, które otwarte są dłużej. Je również wyszukamy na stronie internetowej marketu, wpisując w dostępną w witrynie wyszukiwarkę nazwę interesującej nas miejscowości.

Jakie sklepy otwarte są w niedzielę?

Od 2018 roku stopniowo wprowadzany jest zakaz handlu w niedzielę. Liczba niedziel handlowych była stopniowo ograniczana. Obecnie mamy ich zaledwie 7. Czy oznacza to, że w niedzielę niehandlową nie uda nam się zrobić zakupów nigdzie? Na szczęście nie.

Wciąż bowiem możemy udać się po drobne sprawunki na stację benzynową. Działalność mogą prowadzić również małe osiedlowe sklepiki, w których sprzedaje sam właściciel. Pracują również sklepy sieci Żabka. Franczyzobiorcy, prowadzą je bowiem we własnym imieniu i na własny rachunek. Poza tym część sklepów w tej sieci posiada status placówki pocztowej, dzięki której jest wyłączona z zakazu handlu. Działających sklepów możemy szukać również na dworcach kolejowych i autobusowych.

Podsumowując, jeśli nie uda nam się zrobić zakupów w standardowych godzinach, mamy możliwość udać się do sklepu późnym wieczorem, w nocy lub w niedzielę. Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie sklepy mamy w okolicy, ale w przeważającej większości przypadków uda nam się znaleźć miejsce, w którym kupimy to, czego potrzebujemy.