1. Strona główna
  2. Blog
  3. Sklepy przyszłości pojawiają się już dziś! Jakie innowacje możemy spotkać na zakupach?
obrazek wpisu

Sklepy przyszłości pojawiają się już dziś! Jakie innowacje możemy spotkać na zakupach?

obrazek autora

16.07.2020

Kasy samoobsługowe, skanery oraz inne, najnowsze rozwiązania technologiczne coraz częściej możemy spotkać w supermarketach i mniejszych, osiedlowych sklepach.

Sklepy stawiają głównie na rozwiązania, które przyspieszają zakupy, zwiększają komfort i zmniejszają kolejki, dbają o ekologię, a także zwiększają zaangażowanie klientów w finalizację zakupów.

Możemy więc śmiało stwierdzić, że sklepy przyszłości pojawiają się już dziś! Jakie innowacje oferują nam dziś markety? Przeczytajcie!

Skanery i (bardzo) inteligentne kasy

Kasy samoobsługowe to już standard. Przyzwyczailiśmy się do ich obecności i korzystamy z nich coraz chętniej. Nic dziwnego — w końcu są z nami już od 13 lat. Więcej o popularności kas samoobsługowych pisaliśmy w tym artykule.

Dziś kasy samoobsługowe zyskują coraz więcej funkcji, które mają na celu zwiększenie wygody zakupów. Dobrym przykładem są kasy w sklepach sieci Decathlon, które nie wymagają skanowania produktów. Wystarczy wrzucić wszystko razem do pojemnika, a kasa bezbłędnie rozpozna wszystkie produkty, które się w nim znajdują.

Drogą technologii poszła także sieć Tesco, która postawiła m.in. na bezprzewodowe skanery. Niewielki, poręczny skaner należy zabrać z punktu przy wejściu do sklepu i skanować nim każdy produkt umieszczony w koszyku. Na zakończenie zakupów wystarczy podejść do kasy samoobsługowej, wykonać kilka kroków zgodnie z instrukcją podaną na ekranie i zapłacić. Nie ma potrzeby wyciągania produktów z wózka — wszystko zostało zeskanowane wcześniej.

Sklepy całkowicie samoobsługowe

Już w 2018 roku Żabka uruchomiła swój sklep przyszłości. Można spotkać w nim. M.in. cyfrowe belki z cenami, a także cyfrowe ekrany do prezentacji oferty, których działanie oparto o sztuczną inteligencję — na ekranach pojawia się oferta dopasowana do pory dnia czy pogody. Inną ciekawą funkcją są kasy samoobsługowe z wideoweryfikacją, które identyfikują produkty nie dzięki skanowaniu kodów kreskowych, tylko technologii rozpoznawania obrazów. Wszystko bez konieczności obsługi przez kasjerów. Prezentacja innowacji nie jest sztuką dla sztuki — to pokaz tego, co już niedługo może stać się standardem w każdym sklepie sieci.

Pod koniec 2019 roku również Carrefour zdecydował się na krok w stronę innowacji, otwierając swój pierwszy w pełni samoobsługowy sklep. Asortyment sklepu umieszczony jest w kilku maszynach vendingowych, jednak nie są to jedynie produkty znane z „automatów”. Kupimy tam nie tylko przekąski i napoje, ale też warzywa, owoce i produkty pierwszej potrzeby.

Automat w niedzielę bez handlu

Sklepy samoobsługowe są obiecującym rozwiązaniem problemu zakazy handlu w niedziele. Tym tropem poszła m.in. Biedronka, która już w 2016 roku zainstalowała we Wrocławiu automat vendingowy z najbardziej potrzebnymi produktami. Choć „Biedronkomat” zawierał produkty spożywcze, artykuły higieniczne i kramy dla zwierząt, nie pozostał z konsumentami na długo.

Mimo że automaty jeszcze nie zadomowiły się u nas na dobre, nie można traktować tego eksperymentu jako porażki. Pierwsze doświadczenia zawsze są wyzwaniem, jednak pozwalają zdobyć cenne informacje, pomocne w dalszych działaniach.

Kosmetyki do własnego opakowania nie tylko w eko-drogeriach

Nieco inne spojrzenie na innowacje zaprezentowała niedawno sieć Rossmann. Reprezentantem nadchodzących zmian jest sklep otwarty na początku tego roku w łódzkiej Manufakturze.

W nowoczesnej placówce znajdują się takie atrakcje, jak stanowisko z produktami, które można kupić do własnych opakowań — są to m.in. szampony, żele pod prysznic czy płyny do naczyń. Obok nich znajdują się stanowisko do manicure, rozlewnia perfum, ścianka do selfie czy strefa ze zdrowymi przekąskami.