1. Strona główna
  2. Blog
  3. Wszyscy uwielbiają lody?
obrazek wpisu

Wszyscy uwielbiają lody?

obrazek autora

04.06.2024

Lody cieszą się ogromną popularnością wśród osób w każdym wieku, stanowiąc jeden z ulubionych letnich deserów. W miarę jak rynek lodów rozwija się i zmienia, pojawiają się nowe smaki, a klasyczne warianty zyskują nowe odsłony.

Czy Polacy są wierni tradycyjnym smakom? Czy chętnie sięgają po nowości? Jak wyglądają ich wydatki w tym segmencie? O wszystkim piszemy w poniższym raporcie, zapraszamy!

Czy rzeczywiście wszyscy lubią lody?

Chyba nigdy nie przeprowadziliśmy ankiety, której respondenci byliby tak zgodni! Prawie 99% ankietowanych potwierdziło, że jada lody, a 98% jadło już lody w tym sezonie.

Co więcej, aż 66% przyznało również, że lody są jednymi z ich ulubionych słodyczy. W sezonie wiosenno-letnim ankietowani najczęściej jedzą je aż kilka razy w tygodniu — potwierdziło to 51% z nich. Tylko 10% badanych je lody częściej, bo codziennie.

Które lody są najlepsze? Ze sklepu czy z lodziarni?

83% kupuje najczęściej kupuje lody w sklepach, a 17% w lodziarniach, budkach z lodami itp. Każde z tych miejsc ma swoje wady i zalety, dlatego naszym zdaniem nie można jednoznacznie wskazać, które lody są lepsze.

Jednak jako że Moja Gazetka jest aplikacją, która gromadzi oferty sklepów, w kolejnych pytaniach skupiliśmy się na sklepowej ofercie lodów.

Gdzie użytkownicy naszej aplikacji najczęściej kupują lody? W Biedronce (48%) oraz w Lidlu (23%) i nie ma w tym nic dziwnego, bo są to dwie najpopularniejsze sieci handlowe w Polsce. Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. Dino (7%), Żabka i Kaufland (po 4%).

Ulubione lody Polek i Polaków to…

…dla nas niespodzianka. Okazało się bowiem, że ulubionymi lodami użytkowników Mojej Gazetki są… lody marek własnych supermarketów, jak np. Marletto z Bierdonki, Mucci z ALDI itp. (bez wskazywania jednej konkretnej mark)! Najchętniej sięga po nie aż 35% badanych.

Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się takie znane marki, jak Magnum (13%), Koral i Grycan (po 12%), Zielona Budka (7%), a także lody wybranej marki produkującej znane słodycze jak np. Kinder, Milka, Oreo itp. (6%).

Użytkownicy często szukają informacji, które lody mają dobry skład lub które lody mają najmniej cukru. W tym przypadku zawsze najlepiej patrzeć na informacje podane na etykiecie.

Natomiast jeśli chodzi o smaki, ankietowani najbardziej lubią te tradycyjne: śmietankowe (18%) i czekoladowe (16%). Dalej znalazły się m.in. modny od kilku sezonów słony karmel (12%), waniliowe (11%), truskawkowe (8%) oraz zyskujące coraz większą popularność pistacjowe (7%). Szczegółowe informacje i więcej smaków znajdują się na wykresie poniżej.

Ile wydajemy na lody?

Lody zdecydowanie nie są produktem pierwszej potrzeby, tylko typowym zakupem dla przyjemności. Ile na tę słodką przyjemność wydają respondenci w ciągu miesiąca?

Najczęściej podawali, że jest to 31-50 zł (21%). Po 17% wydaje 51-70 zł lub powyżej 100 zł.

Szczegóły badania

Dane wykorzystane w badaniu pochodzą z ankiety przeprowadzonej w aplikacji Moja Gazetka w dniach 31.05-2.06.2024 na grupie 702 osób.