1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak zaplanować wiosenne porządki?
obrazek wpisu

Jak zaplanować wiosenne porządki?

obrazek autora

16.02.2024

Wiosenne porządki to znacznie więcej niż tylko sprzątanie. To też coroczny rytuał, który pozwala symbolicznie zostawić za sobą szarą, smutną zimę, a powitać pełną świeżości i nowych perspektyw wiosnę.

Zatem czas na moment na refleksję nad organizacją domowej przestrzeni i wprowadzanie do niej większej funkcjonalności. Zastrzyk wiosennej energii to świetny motywator, by zabrać się za odgracanie przestrzeni!

Przeznacz czas na odgracanie przestrzeni

Pozbywanie się z domowej przestrzeni zbędnych przedmiotów pozwala łatwiej utrzymać porządek i zapanować nad chaosem.

Podczas sortowania rzeczy zastanów się, czy dany przedmiot ma dla ciebie wartość emocjonalną lub praktyczną. Jeśli coś przypomina ci ważne chwile, zatrzymaj to. Jeśli jest funkcjonalny, ułatwia Ci codzienne czynności, również. Ale jeśli trzymasz coś tylko „na wszelki wypadek” i nie ma dla ciebie specjalnego znaczenia, ani nie używasz tego od lat, zastanów się, czy rzeczywiście musisz to dalej trzymać.

Przedmioty, które otaczają nas codziennie, powinny też mieć swoje miejsce. Kup więc pojemniki, kartony i różnych wielkości pudełka, a potem posegreguj wszystko, co do tej pory zagracało Twoją przestrzeń. Dzięki temu już nigdy nie będziesz musiała ich szukać.

Zajmij się odświeżeniem tekstyliów

Sezon wiosenny to idealny moment na odświeżenie tekstyliów w domu. Pranie zasłon, firanek i tapicerki sprawi, że wnętrze nabierze lekkości, znikną z niego nieprzyjemne zapachy i uczucie nieświeżości. 

Jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu, zamów profesjonalną usługę czyszczenia sofy i dywanów — w wiosennym cieple szybko wyschną.

Zrób przegląd garderoby

Wiosenne porządki to doskonały pretekst do przeglądu garderoby. Pozbądź się ubrań, których już nie nosisz. Te, które zostaną, starannie posegreguj. Zorganizuj przestrzeń w szafie, bo to ułatwi Ci wybieranie ubrań na co dzień.

Co zrobić ubraniami, które wyrzucisz z szafy? Nie wyrzucaj ich do kontenerów na odpady. Wyrzuć je do specjalnego kontenera na odzież, a jeśli jest ich bardzo dużo, zawieź je do punktu selektywnej zbiórki odpadów.

Prace w ogrodzie i na balkonie

Z nadejściem wiosny przychodzi moment, aby skupić się również na odświeżeniu otoczenia swojego domu. Wiosenne porządki na balkonie lub w ogrodzie pozwolą Ci przygotować się na nowy sezon i stworzą doskonałe warunki dla Twoich roślin.

Co warto zrobić w pierwsze ciepłe dni? Wyczyść podłogę balkonu, a z podwórka zgrab liście, aby odsłonić trawnik i ułatwić mu wzrost. Sprawdź donice — wyrzuć te popękane, umyj te, na których pojawił się zielony osad.

Marzec to dobry czas, aby posadzić niektóre rośliny — krzewy kwitnące i owocowe. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule o wiośnie w ogrodzie, który znajdziecie tutaj.

Przegląd sprzętu domowego i obszarów do remontu

Gruntowne sprzątanie i odgracanie domu to też dobry moment, aby zrobić dokładny przegląd wszystkiego, co się w nim znajduję.

Po pierwsze, sprawdź wszystkie sprzętu — meble, AGD, akcesoria kuchenne. Odłóż lub wypisz na kartce wszystkie, które wymagają naprawy, czyszczenia czy dokupienia części. To rzeczy, których często nie da się zrobić w jeden dzień, więc trzymaj listę w widocznym miejscu i odhaczaj w wolnym czasie kolejne punkty.

Po drugie, przyjrzyj się samemu mieszkaniu i zrób to samo — spisz listę rzeczy, które wymagają naprawy. Wyrwane gniazdko, opadające drzwi, obita listwa przypodłogowa, plama na ścianie, odklejony parapet — to wszystko często czeka latami, a wiosna to dobry moment, by się tym zająć. Świeże powietrze sprzyja szybszemu schnięciu farb, a cieplejsze dni ułatwiają pracę przy otwartych oknach.

Na końcu zajmij się myciem wszystkich powierzchni

Odsuwanie mebli, wyciąganie rzeczy z szafek i szaf, segregowanie dokumentów, układanie ubrań, ściąganie zasłon — to wszystko wzbija w powietrze tumany kurzu, które do tej pory kryły się w kątach mieszkania.

Z tego powodu mycie wszelkich powierzchni zostaw sobie na sam koniec. Co dokładnie zrobić w ostatniej kolejności? Odkurzyć i umyć podłogi, umyć okna, wytrzeć meble, drzwi i parapety, przetrzeć stoły, stoliki i biurka, odkurzyć materace i kanapę.