1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak będą otwarte sklepy w majówkę?
obrazek wpisu

Jak będą otwarte sklepy w majówkę?

obrazek autora

24.04.2023

Długi weekend majowy – a w tym roku nawet cały majowy tydzień! – to czas na odpoczynek. Zaplanuj zakupy wcześniej, ale też sprawdź, gdzie zrobisz je w dni wolne od pracy. Pamiętaj też, że bezpośrednio przed majówką mamy niedzielę handlową, która może być dobrą okazją na uzupełnienie zapasów przed kilkoma dniami grillowania!

Jak będą otwarte sklepy w majówkę?

Długie, majowe wolne zaczyna się… już w kwietniu, bowiem sobota przed majówką to 29 kwietnia. To także prawdopodobnie ostatnia szansa na relatywnie spokojne zakupy.

Niedziela 30 kwietnia jest niedzielą handlową i zakładamy, że wiele osób będzie chciało skorzystać z możliwości zrobienia zakupów ostatniego dnia przed wolnym. Dokładne godziny otwarcia sklepów znajdziecie w aplikacji Moja Gazetka, korzystając z funkcji lokalizacji sklepów.

Nie ma jednak powodów do paniki – 2 maja, mimo że jest świętem, nie jest dniem wolnym od pracy, więc zdecydowana większość sklepów będzie wtedy otwarta. Wyjątkiem mogą być jedynie małe, lokalne biznesy, nienależące do żadnej sieci. W takich miejscach najlepiej zapytać wcześniej, czy właściciel planuje przerwę.

Podsumowując, w majówkę można zrobić zakupy:

  • 29 kwietnia (sobota)
  • 30 kwietnia (niedziela handlowa)
  • 2 maja (wtorek)
  • 4 maja (czwartek)

W praktyce więc sklepy będą zamknięte tylko przez dwa dni – 1 i 3 maja – oddzielone od siebie dniem handlowym.

Gdzie można zrobić awaryjne zakupy 1 i 3 maja?

Każdemu może się zdarzyć, że nawet podczas dużych, zaplanowanych zakupów zapomni o jakimś drobiazgu. Co prawda 1 i 3 maja obowiązuje zakaz handlu, jednak są miejsca, w których zrobimy awaryjne zakupy.

Jeśli za kasą stoi właściciel sklepu lub jego rodzina, przepisy o zakazie handlu nie obowiązują. Dlatego też można liczyć na otwarte małe sklepy osiedlowe oraz Żabki i inne sklepy franczyzowe. Warto jednak mieć na uwadze, że mogą pracować w zmienionych godzinach.

Drugim wyjątkiem są stacje benzynowe, które mogą prowadzić handel 7 dni w tygodniu, całą dobę, niezależnie od świąt. Obecnie stacje benzynowe oferują nie tylko napoje i przekąski, ale często także podstawowe produkty spożywcze: makaron, mąkę, pieczywo, jajka, wędliny, sery.

Przygotuj się na naprawdę długi weekend

W naszym artykule o dniach wolnych od pracy pisaliśmy, że w 2023 są szanse na naprawdę imponującą majówkę. Wystarczą 3 dni urlopu, aby cieszyć się aż 9 dniami nieprzerwanego wolnego. Jeśli jesteś osobą, która planuje skorzystać z tej okazji, przygotuj się!

Warto przejrzeć gazetki sklepów remontowo-budowlanych i zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria majówkowicza: grill i brykiet, parasol ogrodowy, koc piknikowy, a jeśli jest taka potrzeba – nowe meble ogrodowe.

Dobrze zapoznać się też z ofertą supermarketów i zrobić małe zapasy, aby podczas urlopu nie zaprzątać sobie głowy myśleniem o zakupach. Przydadzą się zarówno produkty na obiady, świeże warzywa i owoce, trochę przekąsek, jak i klasyki na grilla!