1. Strona główna
 2. Blog
 3. Wszyscy lubią pistacje? RAPORT
obrazek wpisu

Wszyscy lubią pistacje? RAPORT

obrazek autora

23.02.2024

Chrupiące, zielone orzeszki cieszą się obecnie wielką popularnością. Pistacjowe ciastka można dostać w niemal każdej cukierni, a krem z pistacji wiele osób potrafi jeść łyżką prosto ze słoika. Pistacje świetnie nadają się do wypieków, musli czy dań wytrawnych, ale przede wszystkim do chrupania solo. Kto lubi pistacje i gdzie najlepiej je kupić? Przeczytajcie!

Pistacje w gazetkach promocyjnych

Z okazji Dnia Pistacji, który przypada na 26 lutego sprawdziliśmy, czy rosnąca popularność pistacji ma odzwierciedlenie w gazetkach promocyjnych. We wszystkich gazetkach dostępnych w 2022 roku pojawiły się 343 oferty dostępne pod hasłem „pistacje”. W 2023 było ich już 388, czyli o 13% więcej.

A jak wygląda zainteresowanie pistacjami po stronie konsumentów?

W 2023 roku hasła związane z pistacjami były wyszukiwane w Mojej Gazetce o 37% częściej niż rok wcześniej.

Na przestrzeni minionego roku zauważyliśmy także kilka wyraźnych pików w wynikach wyszukiwania w naszej aplikacji. Użytkownicy Mojej Gazetki najczęściej szukali pistacji w lutym, a także w sierpniu i październiku. Dokładne okresy wzmożonych wyszukiwań widać na poniższym wykresie.

W gazetkach dostępnych w 2023 roku najwięcej ofert na pistacje miały sklepy LIDL i Carrefour — obydwa opublikowały ich po 25. Inne sieci handlowe, które miały stosunkowo dużo ofert z pistacjami w roli głównej, to kolejno:

 • Selgros — 19 ofert
 • Auchan — 18
 • POLOmarket — 14
 • Biedronka — 14
 • ALDI — 12
 • Żabka — 11
 • Kaufland — 11
 • E.Leclerc — 9
 • Dino — 9
 • Topaz — 9
 • Netto — 8

Natomiast w dniu publikacji tego artykułu w gazetkach promocyjnych dostępne są następujące oferty na pistacje:

Jakie pistacje lubimy najbardziej?

A co o pistacjach mają do powiedzenia użytkownicy Mojej Gazetki? W naszej ankiecie ponad 95% z nich przyznało, że lubi pistacje. Dla miłośników tych orzechów na naszym blogu czeka przepis na sernik potrójnie pistacjowy, dostępny tutaj.

A jakie pistacje najbardziej lubią? Okazuje się, że ankietowani częściej kupują:

 • pistacje solone od niesolonych
 • pistacje pakowane od tych na wagę 
 • niełuskane od łuskanych

Preferencje zakupowe w związku z pistacjami

Jak często ankietowani kupują pistacje? Najliczniejsza grupa, która stanowi 36,5%, kupuje te orzechy rzadziej niż raz na miesiąc. Tylko niespełna 8% kupuje je częściej niż raz na tydzień.

Wiadomo, że orzechy nie należą do najtańszych produktów, więc wielu smakoszy poluje na promocje. Zapytaliśmy ich więc, jaką cenę za kilogram niełuskanych pistacji uważają za okazyjną. Zdaniem niemal 60% badanych atrakcyjną ceną jest 40 zł/ kg. 22,5% za okazyjną uważa też cenę w zakresie 41-45 zł/ kg.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Gdzie kupujemy pistacje?

Gdzie nasi użytkownicy najczęściej kupują pistacje? W wynikach ankiety bezspornie rządzą LIDL i Biedronka, które wskazało kolejno 55,4% i 55% badanych. Inne dość często wymieniane sieci to m.in. Kaufland i Auchan.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Szczegóły badania

Dane wykorzystane w badaniu pochodzą z aplikacji Moja Gazetka oraz z ankiety przeprowadzonej w aplikacji w dniach 20-22.2.2024 na grupie 261 osób.

Demografia ankietowanych

Większość ankietowanych to kobiety — stanowią one niemal 75% badanych.

Najliczniejsza grupa ankietowanych to osoby w wieku 35-44 lat — stanowią one prawie 30% badanych.

Najwięcej ankietowanych mieszka w miejscowości o liczbie mieszkańców w zakresie 10-50 tys. — stanowią oni ponad 27% badanych.