1. Головна
  2. Блог
  3. Jak kupować mądrze na letnich wyprzedażach – poradnik
зображення входу

Jak kupować mądrze na letnich wyprzedażach – poradnik

зображення автора

Magda

11 lipca 2018

Lato i wakacje rządzą się swoimi prawami. Swoboda, piękna pogoda i dobry nastrój sprzyjają temu, że dokonujemy wyborów, których w innych okolicznościach byśmy nie dokonali – dotyczy to także zakupów. Jak nie dać się zwariować, kiedy każda witryna sklepowa zdaje się krzyczeć do nas „SALE”?

Zanim wybierzesz się do sklepu…

…zastanów się, czy wycieczka po centrum handlowym nie skończy się dla Ciebie pustką w portfelu. To naturalne, że chcesz uzupełnić swoją garderobę akurat wtedy, kiedy ceny w sklepach przeżywają wielkie cięcie, ale to nie znaczy, że absolutnie musisz coś kupić. Przed wyruszeniem na zakupowe szaleństwo przejrzyj zawartość swojej szafy i przemyśl, czego właściwie idziesz szukać. Pomoże Ci to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas, bo zamiast snuć się wzdłuż półek i wieszaków sklepowych w poszukiwaniu natchnienia, szybko znajdziesz to, czego tak naprawdę szukasz.

Kupuj tylko to, czego potrzebujesz

Łatwo jest ulec pokusie, kiedy szukając zwykłego T-shirtu z wieszaków spoglądają na nas barwne eleganckie bluzki i zwiewne sukienki. Prawdopodobnie jednak w Twojej szafie wisi już kilka takich sukienek, a w Twoim kalendarzu wciąż brakuje terminów, które byłyby dobrą okazją do wystrojenia się w te szykowne ubrania. Nie kupuj więc następnych, jeśli przewidujesz, że będą długo wisiały w szafie i czekały na swoje pierwsze wyjście. Nie oznacza to, że nie możesz sobie kupić czegoś ładnego i „zaszaleć”. Niech jednak to szaleństwo nie wymknie się spod kontroli. Przeczytaj nasz wpis o zakupoholizmie i sprawdź czy nie wpadasz w przesadny wir zakupów.

Sprawdzaj, testuj, mierz

Chyba każdy chociaż raz popełnił ten błąd – postanowił podążać za modą bez sprawdzenia, czy ta moda mu służy. Bez względu na to, jak bardzo na topie jest dany element garderoby czy dodatek, jak wiele osób go nosi i doskonale w nim wygląda, Tobie niekoniecznie musi pasować. Każdy jest inny, mamy różną budowę ciała, typ sylwetki i kształt twarzy. Naturalne jest więc to, że jedna osoba będzie doskonale wyglądała w dużych i okrągłych okularach przeciwsłonecznych, a inna w aviatorkach. Zanim więc skusi Cię doskonała cena atrakcyjnego produktu, sprawdź, czy w ogóle będziesz z niego korzystać.

Nie ulegaj promocjom

Niektóre sieci sklepowe przyciągają ofertami w stylu „Kup jeden produkt, a drugi będziesz mógł dostać za połowę ceny”. Informację o takiej promocji słyszą często osoby, które podchodzą do kasy z tylko jednym produktem. Sytuacja ta często przebiega według podobnego scenariusza: nie chcąc blokować kolejki do klasy, osoba trzymająca np. bluzkę szybko wycofuje się do sklepu, żeby wybrać drugi produkt – bo przecież jest o połowę tańszy. Naprędce chwyta jakąś rzecz w odpowiednim rozmiarze i pospiesznie maszeruje do kasy, kupując dwie rzeczy: tę, którą chciała kupić i taką, która wkrótce okaże się prawdopodobnie zupełnie nietrafionym zakupem.

Poznaj swoje prawa

Jako konsument musisz wiedzieć, kiedy masz prawo do odstąpienia od umowy sprzedaży, którą zawierasz przykładając kartę do terminala i odbierając od uśmiechniętej sprzedawczyni swój zakup wraz z paragonem. Niektóre sklepy zastrzegają sobie prawo do tego, że nie można zwrócić produktu kupionego na wyprzedaży. Zastanów się więc dobrze, czy w domu zakupiony towar będzie podobał Ci się równie mocno, co w sklepie. Aby nie nabrać się sztuczki sprzedawców, poznaj je bliżej!