1. Головна
  2. Блог
  3. Mądre zakupy spożywcze – 5 wskazówek dla Ciebie
зображення входу

Mądre zakupy spożywcze – 5 wskazówek dla Ciebie

зображення автора

Magda

27 sierpnia 2018

Kupując jedzenie, nie warto rezygnować z jakości na rzecz najtańszych produktów, ale podchodząc do zakupów rozważnie, możesz sporo zaoszczędzić. Żywność jest jednym z głównych wydatków, dlatego podstawą powinny być przemyślane decyzje. Przedstawiamy 5 wskazówek, ułatwiających mądre zakupy spożywcze.

mądre zakupy wskazówki

Jedną z głównych przyczyn wyrzucania jedzenia jest to, że kupujemy więcej niż potrzebujemy. Owładnięci licznymi promocjami często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wyrzucane są głównie produkty świeże, takie jak pieczywo, owoce czy wędliny. Przez nieodpowiedzialne zakupy marnujemy sporo pieniędzy.

1.Zaplanuj zakupy

Przed przystąpieniem do zakupów zaplanuj co będzie ci potrzebne. Dokładniej mówiąc sporządź potrzebną listę, bez której nie wybierzesz się do sklepu. Dzięki temu unikniesz błądzenia między alejkami i dobierania niepotrzebnych produktów. Zyskasz również pewność, że niczego nie zabraknie i unikniesz szybkiego powrotu do supermarketu. Jeśli zależy Ci na tym, żeby zakupy spożywcze były dla Ciebie najkorzystniejsze, porównaj ceny sklepów w twojej okolicy – różnice mogą być odczuwalne.

2.Czytaj etykiety

Wiele konsumentów podejmuje decyzje zakupowe nie sprawdzając etykiety kupowanego produktu. Należy pamiętać o sprawdzeniu terminu przydatności do spożycia, szczególnie produktów o krótkiej żywotności. Zaoszczędzimy czas, który przypadł by na składanie reklamacji lub kupowanie kolejnego produktu. Jedną z najczęstszych przyczyn marnowania żywności jest właśnie przegapienie terminu przydatności. Czytać powinno się również składy artykułów, które kupujemy po raz pierwszy. Może się okazać, że znajdziemy tańsze odpowiedniki, o równie dobrym składzie.

3.Nie ulegaj impulsom

Promocje mogą być opłacalne, ale mogą także nakłaniać do zakupu większe ilości niepotrzebnych rzeczy. W rezultacie marnujemy jedzenie, którego nie byliśmy w stanie zjeść. Płacimy również więcej niż normalnie, bez „świetnych” okazji. Kolejnym impulsem, który skłania nas kupić więcej jest głód. Wybierając się na zakupy z pustym żołądkiem, kupujemy rzeczy (w tym niezdrowe przekąski) na które mamy w danej chwili ochotę, a których z perspektywy czasu nie zjadamy.

4.Rób większe zakupy raz w tygodniu

Raz w tygodniu zaplanuj większe zakupy. Żeby te posunięcie miało sens, dobrze jest ogólnie zaplanować posiłki na cały tydzień. Planowanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Pomaga również zróżnicować posiłki. Odżywiając się zdrowo i regularnie, będziesz mieć więcej energii każdego dnia.

5. Wybieraj produkty sezonowe

Większość warzyw i owoców znajdziemy w ofercie supermarketów przez cały rok, jednak lepiej kupować je sezonowo. Dostajemy wtedy świeższe i zdrowsze artykuły, dodatkowo cena jest niższa. W styczniu nie ma co spodziewać się świeżych truskawek, a tych nafaszerowanych chemią lepiej unikać.

Robiąc przyszłe zakupy możesz zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, odpowiednio planując wydatki. Mądre zakupy spożywcze to nie tylko kontrolowanie budżetu domowego – łatwiej będzie również zdrowo się odżywiać i podejmować świadome decyzje. W świadomych decyzjach pomoże też wiedza o zdrowej żywności – z tego artykułu dowiesz się, co z pewnością nią nie jest!