1. Головна
  2. Блог
  3. Marketing według Lidla – najciekawsze akcje reklamowe

Marketing według Lidla – najciekawsze akcje reklamowe

зображення автора

Magda

30 września 2017

W swoich kampaniach reklamowych Lidl udowadnia, że potrafi łączyć cele biznesowe ze skutecznym budowaniem tożsamości marki. Chociażby telewizyjne spoty promujące ofertę dyskontu odznaczają się pomysłowym scenariuszem, atrakcyjną oprawą wizualną i niebanalnym humorem. Które akcje reklamowe Lidla uznaliśmy za najciekawsze?

Kampania z Karolem Okrasą i Pascalem Brodnickim

W ramach intensywnej, trzyletniej kampanii zrealizowano ok. 120 spotów, kilka większych promocji oraz uruchomiono serwis internetowy KuchniaLidla.pl. Głównym celem akcji było kreowanie wizerunku marki poprzez motywowanie, edukowanie oraz inspirowanie Polaków do poszerzania swoich kulinarnych horyzontów. Karol Okrasa rywalizował z Pascalem Brodnickim o podniebienia klientów Lidla. Kucharze co tydzień stawali w szranki prezentując przepisy uwzględniające promocyjne produkty dyskontu. Zachęcali w ten sposób do kuchennych eksperymentów, poznawania nowych smaków oraz poszerzania swojej wiedzy na temat gotowania. Długotrwała i wieloobszarowa kampania przyczyniła się do niezwykle korzystnej zmiany wizerunkowej – Lidl nie promował już siebie jako marki nastawionej przede wszystkim na gwałtowne obniżanie cen, ale jako edukatora świadomych konsumentów wybierających to, co ma najwyższą jakość, a nie to, co najtańsze. Warto docenię także skuteczną komunikację między marką o klientami. Zaangażowanie działu marketingu i sympatycznych kucharzy przełożyło się na faktyczny wzrost zainteresowania produktami pochodzącymi z promocyjnej oferty. Pomysłowe, humorystyczne spoty reklamowe przysłużyły się zresztą nie tylko dyskontowi, ale też twarzom kampanii – Okrasie i Brodnickiemu, dodatkowo ocieplając ich wizerunek i przekładają się na wzrost popularności specjalistów od gotowania.

Okrasa, Wellman i „Ryby są super”

Lidl po raz kolejny zdecydował się zaangażować do swojej kampanii wpływowe osobowości świata mediów – Dorotę Wellman oraz Karola Okrasę (ponownie). Połączyli oni siły, by przyczynić się do zmiany nawyków żywieniowych Polaków i promować wciąż niezbyt popularny produkt: ryby. Lidl, we współpracy z Wellman i Okrasą, przygotował i wydał liczącą 300 stron książkę kucharską „Ryby są super”. Publikacja zawiera 80 przepisów na dania z ryb i owoców morza. Aby zdobyć egzemplarz, wystarczyło zebrać sześć promocyjnych naklejek. Każda z nich była przyznawana za jednorazowe zakupy o wartości min. 50 zł. Po zgromadzeniu wymaganej liczby naklejek, należało dopłacić w kasie sklepu 1 grosz. Wówczas można było odebrać książkę „Ryby są super”. Uwagę zwraca wysoka jakość merytoryczna i wizualna bogato ilustrowanej publikacji – twarda oprawa, świetne zdjęcia, ciekawe przepisy i spora dawka wiedzy na temat przygotowania potraw z ryb. Książka została udostępniona w sklepach Lidla tuż przed okresem świątecznym, gdy znacznie wzrasta sprzedaż karpi, łososi czy śledzi, co również przełożyło się na zainteresowanie promowanym produktem.

Lidl w swoich ciekawych, pomysłowych kampaniach nie tylko edukuje konsumentów, ale też przekonuje, że to wysoka jakość sprzedawanych towarów powinna decydować o ich zakupie. Akcje reklamowe niemieckiego dyskontu wyróżniają się dopracowaną oprawą wizualną i humorystycznym przekazem. Warto w tym miejscu przypomnieć kontrowersyjne – choć naszym zdaniem niebywale komiczne – hasło „słodki jeżu” pojawiające się w reklamach cukru. Kampania została skrytykowana i okrzyknięta największą wizerunkową wpadką Lidla, dlatego też została szybko zakończona. Mimo drobnego potknięcia, marka wciąż przekonuje, że potrafi dotrzeć do klientów w niezwykle skuteczny sposób.

Lidl to nie tylko dobra reklama, ale też wysokiej jakości produkty marek własnych. Zobacz co warto kupić w Lidlu!

Nie masz jeszcze Mojej Gazetki?

–> Pobierz teraz, za darmo w Google Play lub App Store.