1. Головна
 2. Блог
 3. UOKiK kontroluje elektronarzędzia. Większość nie przeszła testów!
зображення входу

UOKiK kontroluje elektronarzędzia. Większość nie przeszła testów!

зображення автора

01.07.2021

UOKiK czujnie obserwuje, co dzieje się w sklepach i czy działania sieci handlowych idą w parze z interesem konsumentów. Tym razem specjaliści Urzędu postanowili przyjrzeć się elektronarzędziom od 14 różnych sprzedawców. Czy na pewno są tak bezpieczne i funkcjonalne, jak zapewniają?

Po co UOKiK skontrolował elektronarzędzia?

UOKiK wziął pod lupę pilarki tarczowe i łańcuchowe, aby sprawdzić, czy korzystanie z nich jest bezpieczne dla użytkowników. Zasady bezpieczeństwa elektronarzędzi są regulowane rozporządzeniem Ministra  Gospodarki  z  dnia  21  października  2008  r.  w  sprawie  zasadniczych  wymagań  dla maszyn.

Skontrolowane narzędzia dostępne były w 4 typach sklepów – nie podano jednak ich nazw. Wiemy tylko, że było to:

 • 8 sklepów wielkopowierzchniowych,
 • 3 sklepy detaliczne,
 • 2 producenci,
 • oraz 1 hurtownia.

Czy elektronarzędzia z popularnych sklepów są bezpieczne?

Specjaliści wybrali do testów 15 modeli – 13 produkcji chińskiej, 2 o nieustalonym pochodzeniu. Dokładnie było to 8 pilarek łańcuchowych oraz 7 tarczowych.

Test dał niepokojące wyniki. Eksperci zakwestionowali aż 12 z 15 narzędzi, czyli 80%. Kontrola wykazała m.in.:

 • błędy konstrukcyjne
 • brak numeru seryjnego
 • błędy w instrukcji obsługi
 • brak wymaganych ostrzeżeń
 • brak odniesienia do właściwych przepisów i norm
 • błędnie sporządzony certyfikat dot. spełniania obowiązujących wymagań 

Narzędzia Parkside z Lidla

Nie wiemy, czy w zestawieniu znalazły się znane i lubiane narzędzia Parkside z Lidla. Jeżeli interesuje Cię ta konkretna marka, przeczytaj nasz artykuł na jej temat. Zebraliśmy w nim prawdziwe opinie użytkowników, które mogą być wskazówką podczas zakupów.

Artykuł znajdziesz tutaj: https://mojagazetka.com/narzedzia-parkside-z-lidla/

UOKiK testuje i dzieli się wnioskami

Bardziej szczegółowe wnioski z badań, a także porady odnośnie kupowania bezpiecznych elektronarzędzi, znajdziesz na stronie UOKiK. Wystarczy pobrać raport: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17612 

Test elektronarzędzi to nie pierwsza taka inicjatywa Urzędu. Na blogu regularnie streszczamy dla Was jego testy – pisaliśmy już m.in. o najlepszych pieluszkach czy kapsułkach do zmywarki.

Więcej artykułów o testach i kontrolach UOKiK znajdziesz tutaj: https://mojagazetka.com/tag/test-uokik/ 

Jak podaje UOKiK, prawie 43% zbadanych pilarek tarczowych i ponad 87% pilarek łańcuchowych, miało nieprawidłowości o charakterze konstrukcyjnym. To poważne błędy, które mogą stanowić bezpośrednie niebezpieczeństwo dla użytkownika, jak ryzyko porażenia prądem czy zranienia.

To dobitny dowód na to, że nie wolno ślepo ufać producentom i sprzedawcom – za nasze bezpieczeństwo jesteśmy odpowiedzialni wyłącznie my sami, dlatego warto poświęcić czas na szukanie bezpiecznego sprzętu.