1. Головна
  2. Блог
  3. Jak skutecznie planować budżet domowy? 4 przydatne sposoby

Jak skutecznie planować budżet domowy? 4 przydatne sposoby

зображення автора

Magda

28 maja 2018

Wiele osób uważa planowanie finansów za czasochłonne, bezsensowne, zwyczajnie niepotrzebne. W tym artykule chcemy pokazać, że w rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Kontrola nad przychodami i wydatkami jest niezwykle istotna, potrafi być także zyskowna. Nie wiesz, od czego zacząć? Przygotowaliśmy 4 porady, jak w łatwy sposób ogarnąć budżet domowy.

Dlaczego planowanie budżetu domowego jest ważne?

Czy nam się to podoba czy nie, pieniądz rządzi niemal każdą dziedziną naszego życia. Nie trzeba podporządkowywać się całkowicie prawom ekonomii, ale nie należy ich również lekceważyć. To, ile zarabiamy i wydajemy, ma wielki wpływ na naszą codzienność, a nawet na codzienność bliskich nam osób – choćby członków naszej rodziny. Rozsądne planowanie budżetu domowego przyniesie ci liczne korzyści, na przykład:

– zyskasz pełną świadomość, jakie są źródła twoich dochodów

– dowiesz się, jakie konkretne sumy przeznaczasz na poszczególne obszary

– będziesz mógł zaoszczędzić pieniądze na wyznaczone cele

– unikniesz ujemnego bilansu na koniec miesiąca

– nauczysz się praktycznego i rozumnego podejścia do finansów

1.Tabela w Excelu

Nawet najprostszy budżet domowy na pewno nie pomieści się w głowie. Pozwól, żeby program komputerowy wyręczył twój umysł, i stwórz odpowiedni plik w Excelu albo przy pomocy innego funkcjonalnego narzędzia. Najlepiej wybrać arkusz kalkulacyjny, który sam będzie podliczał sumy w rubrykach. Uporządkowana tabela to najwygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza że w internecie można znaleźć gotowe szablony. Co powinno znaleźć się w takiej rozpisce? Na pewno sensowny podział na zarobki i wydatki według kalendarza, przy każdej pozycji możesz zostawić też trochę miejsca na uwagi. Warto stworzyć osobną rubrykę z funduszem awaryjnym i oszczędnościami.

2.Rozpiska na kartce lub w segregatorze

Nie wszyscy jednak przepadają za technologiami i swoje finanse wolą mieć na papierze. W analogiczny sposób rozplanujesz budżet na kartce – wydrukuj lub wykreśl samodzielnie podobną tabelę jak w Excelu. Takie tradycyjne rozwiązanie ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Kartkę wywiesisz w widocznym miejscu, co ułatwi ci kontrolowanie wydatków na bieżąco. Niestety istnieje też ryzyko, że rozpiska zgubi się lub zabrudzi, dlatego warto przygotować jej bliźniaczą kopię na wszelki wypadek. Proponujemy także założenie specjalnego segregatora z budżetem domowym. Możesz umieszczać w nim nie tylko tabelki na każdy miesiąc, ale także różne rachunki, faktury i paragony. Taka archiwizacja pozwoli utrzymać porządek w finansach oraz zabezpieczyć wszystkie ważne dokumenty.

3.Kalendarz wydatków

Wspomniany w punkcie 1. kalendarz wydatków to cztery kategorie kosztów, jakie ponosimy: cyklicznie (regularne opłaty takie jak rachunki za media, raty kredytu, składki ubezpieczeniowe, bilety miesięczne itp.), okazjonalnie (pieniądze przeznaczone na prezenty, ubrania i kosmetyki, książki, wyjazdy, imprezy, przegląd samochodu itp.), codziennie (głównie żywność i środki chemiczne) oraz nagle (nieprzewidziane koszty takie jak wizyta u lekarza, awaryjny obiad na mieście, naprawa samochodu, mandaty itp.). Na każdą z tych kategorii należy przeznaczyć elastyczną sumę pieniędzy. Jak duży będzie to zakres, zależy od ciebie i twoich możliwości finansowych. Nie musisz trzymać się bezwzględnie jednej kwoty, ale lepiej nie wychodzić za daleko poza określone wcześniej granice. Pomogą ci w tym dobrze przemyślane zakupy – zobacz, jak kupować tanio i w rozsądnych ilościach.

4.Limity na koncie i w gotówce

Czasem zwykła rozpiska nie wystarczy, by zmobilizować nas do odpowiedzialnego zarządzania pieniędzmi. Jeśli wiesz, że masz tendencję do rozrzutności, możesz spróbować nałożyć sobie pewne ograniczenia. Na koncie bankowym jest wiele opcji ustalania limitów (dziennych, tygodniowych, miesięcznych itp.), np. w płatnościach kartą kredytową, pobieraniu środków z bankomatu albo w transakcjach internetowych. Częściej obracasz gotówką? Rozdzielaj banknoty do różnych miejsc, opisuj je karteczkami – nawet takie drobne działania sprawią, że zaczniesz zwracać większą uwagę na to, jak funkcjonuje twój budżet domowy.

W oszczędnych zakupach pomaga też znajomość sprzedażowych sztuczek. Poznaj je i naucz się ich unikać!

Nie masz jeszcze Mojej Gazetki?

–> Pobierz teraz, za darmo w Google Play lub App Store.